D. Alge?neen werkprogramma. Ter uitvoering van het boven aangehaalde art. 38 B. W. heeft de Bondsraad bij besluit van 13 Nov. 1923 een algemeen plan voor de grondboekmetingen vastgesteld. Dit is samengesteld uit een 25-tal (eén voor elk der kantons) afzonderlijke programma's, welke eén geheel vormen als zijnde opgebouwd naar dezelfde beginselen en in onderling verband. In dat plan zijn aangegeven a. de omvang der gebieden en de stand der meetwerkzaam- heden daarin, b. de te bezigen opnemingsmethoden en de schalen der te vervaardigen kaarten, e. de vermoedelijke kosten der driehoeksmeting, der detail meting en der bijhoudingswerkzaamheden, d. de duur der werkzaamheden. Ad a en b. In aanmerking nemende de groote verscheidenheid welke er is in den aard der terreinen, in de parcelleering en in de grondprijzen, ligt het voor de hand, dat de metingen voor de verschillende gebieden niet volgens dezelfde methoden moeten geschieden en ook niet aan dezelfde eischen van nauwkeurigheid behoeven te voldoen. Dientengevolge is er dan ook een indeeling gemaakt in 3 groepen; op elk van deze slaat een eigen instructie. Instructiegebied I omvat de streken met zeer hooge grond prijzen, dat zijn uitsluitend de groote steden (0.3 van het op te meten gebied)aldaar worden hooge normen voor de nauw keurigheid gesteld. In Instructiegebied II, waar normale eischen voor de nauw keurigheid gelden, vallen de streken met middelmatige grond prijzen, kleinere steden, dorpen en gecultiveerd land. De volgens instructie II te meten oppervlakte beslaat ongeveer éen derde van het totale gebied. Tot Instructiegebied III, dat ongeveer twee derde van de op te meten oppervlakte beslaat, behooren alpen, bosschen, berg dorpen, minderwaardig cultuurland, enz. De eischen welke hier worden gesteld voor de nauwkeurigheid van het meet- en kaarteer- werk zijn iets minder hoog dan voor het vorige gebied. Niet in kaart gebracht worden meren grooter dan 10 ha, de uitgebreide complexen in het hooggebergte welke niets opbrengen, 42

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 52