als gletschers en rotspartijen, en ook de zones waarin vestingen zijn gelegen. Ad c en d. De kosten voor de verzekering en de bepaling van een driehoekspunt beloopen, al naar omstandigheden, van 105 tot 140 fr. De kosten voor de delimitatie en de detailmeting beloopen in de streken waar de grond een betrekkelijk hooge waarde heeft: voor de afpaling 25 tot 40 fr. per ha of 0,6 van de waarde van den grond, voor de meting 35 tot 50 fr. per ha of 0,8 van de waarde van den grond; in de streken waar de grond een betrekkelijk lage waarde heeft: voor de afpaling 1 tot 2 fr. per ha of 0,2 °/o van de waarde van den grond, voor de meting 5 tot 10 fr. per ha of 0,7 van de waarde van den grond. De jaarlijksche uitgaven voor de by houding zijn in de steden gemiddeld 14 fr. per ha, in de streken met tamelijk drukke mutaties in den grondeigendom gem. 2 fr. per ha, in de streken met minder drukke mutaties in den grondeigendom gem. 0,75 fr. per ha, in de streken met geringe mutaties in den grondeigendom gem. 0,10 fr. per ha, en gemiddeld voor het geheele land 0,65 fr. per ha. Wanneer men de hier opgesomde kosten en de belasting welke erdoor op den grond komt te drukken, beziet in verband met het voordeel dat de staatshuishouding en het geheele economische verkeer trekt uit de grondboekmeting, dan kan niet worden ont kend dat de verhouding gunstig is. In vele gevallen ligt in het feit dat de afpaling en opmeting heeft plaats gehad zooveel voor deel, dat de kosten ervan inderdaad als gering moeten worden bestempeld. De vaststelling der prijzen voor de werkzaamheden welke worden verricht volgens «accoord» geschiedt na overleg. Hierbij heeft de Vermessungsdirektor de leiding, ook de hoofdlandmeter uit het kanton en vertegenwoordigers der Zwitsersche Landmeters- vereeniging werken eraan mee. Dit sinds 1919 toegepaste stelsel voldoet goed in de praktijk. Een tarief dient bij de taxatie als 43

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 53