44 leiddraad en dit tarief is eveneens door vertegenwoordigers van den Bond, van de kantons en van de landmetersvereeniging op gemaakt. Volgens het algemeene plan worden jaarlijks tot 1946 besteed voor delimitatie 1.400.000 fr. en voor kadastrale driehoeksmeting en detailmeting 2.400.000 fr., samen 3.800.000 fr. Na 1946 ver anderen die kosten eenigerma^e tot 1976, in welk jaar zij nog 3.000.000 fr. zullen bedragen. Na dezen termijn moeten de nieuwe metingen voor het grondboek zijn afgeloopen. De bijhouding vergt thans jaarlijks circa 1 millioen en tegen het einde der nieuwe meting zal dit bedrag tot ongeveer 2 mil lioen francs zijn gestegen. De kosten worden in hoofdzaak door den Bond gedragen; de bijdragen der kantons zijn, op grond van de desbetreffende regelingen, nogal uiteenloopend. Wat na aftrek van de Bonds- en kantonsbijdragen nog niet is gedelgd wordt verhaald op de gemeenten en de grondeigenaars. Het door den Bondsraad aan genomen financieele programma bestrijkt de geheele periode der werkzaamheden (1917 1976). Een apart fonds is ervoor gesticht. Hierdoor wordt verkregen een gelijkmatige belasting van het rijksbudget en bovendien kan op eenvoudige wijze overschrijving geschieden van het eene jaar op het andere indien zekere be dragen niet zijn verwerkt, maar vooral is van belang dat de uitvoering van de metingen in vollen omvang erdoor is verzekerd. E. Eigendomstoestanden in de verschillende gebieden. Van het te meten gebied is 3 bebouwd of bouwterrein, 42 gecultiveerd (bouwland, weiland, wijngaarden), 29 alpen en alpenweiden en 26 °/0 bosch. Het cultuurland is meerendeels privaateigendom, de bosschen voor ongeveer een vierde, de alpen zijn daarentegen meerendeels eigendom van gemeenten. Het privaateigendom is in 't algemeen nogal sterk versnipperd. In zeer sterke mate treft men die versnippering aan in de berg kantons Wallis en Tessino. Het komt daar voor dat een eigenaar in een kring van maximaal 1,5 km afstand van net dorp 324 perceeltjes heeft liggen, waarvan de gemiddelde grootte slechts ongeveer één are is. Onnoodig te zeggen hoe oneconomisch zulk een toestand is, en dat het middel tot verbetering de ruil verkaveling is. Deze wordt dan ook gecombineerd met de ver-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 54