46 plichte meting voor het grondboek. De gebieden waar ruilver kaveling noodig is zijn vastgesteld, zij liggen in 16 van de 25 kantons. Sedert 1918 zijn reeds 289 ruilverkavelingen tegelijk met de meting voor het grondboek voltooid; deze beslaan een oppervlakte van 442000 ha; de kosten per ha beliepen gemiddeld 864 fr. Afgezien van de ruilverkavelingsgebieden worden overal elders door den landmeter vóór de perceelsmeting bij de delimitatie de grenzen ook zooveel mogelijk genormaliseerd. II. A. Driehoeksmeting van lagere orde. De kadastrale driehoeksmeting steunt op de «Landestriangu- lation» tot 3e orde, welker vlakke rechthoekige coördinaten zijn berekend in conforme scheefassige cylinderprojectie, met de sterrewacht van Bern als o-punt. Behalve de horizontale- is ook de hoogteligging der driehoekspunten bepaald, tot in cm, voor stadsgedeelten in instructiegebied I tot in mm. Het aantal trigonometrische punten varieert met de instructie- gebieden (4, 2 a 3, 0,5 a 2 per km2). Vóór de hoekmeting worden zij alle op soliede wijze verzekerd, hetzij centrisch, hetzij door vastleggingen. B. Afpaling der grenzen. Aan elke perceelsmeting gaat vooraf afpaling der grenzen, waarbij de eigendom en voor zooveel noodig de servituten worden nagegaan en vastgesteld. Zoover als maar eenigszins te bereiken valt wordt bij de deliminatie aangestuurd op verbetering van de eigendomstoestanden door het recht maken van kromme grenzen, door ruilingen, door verlegging van wegen, van kantons- en gemeentegrenzen, enz. De verbetering en vaststelling der zakelijke rechtsgrenzen geschiedt door den grondboeklandmeter, die hierbij de daarvoor gegeven voorschriften heeft op te volgen. Als grensteekens worden in den regel gebruikt hardsteenen palen, 60 a 70 cm lang en van minstens 12 X 12 cm kopdoor- snede, ook metalen bouten (in muren), ijzeren buizen (in drassigen grond), enz. Op de delimitatieschets komen alle grensteekens voor en ook de namen der eigenaren.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 58