47 C. Veelhoeksmeting. Aansluitend aan de trigonometrische punten worden hoofd- polygoontrekken gelegd, waaraan trekken van lagere orde worden verbonden. Zooveel mogelijk worden grenspalen als polygoon- punt gekozen. Bij toepassing der optische afstandsmeting voor de detailmeting kan aan het veelhoeksnet een eenvoudige en gunstige vorm worden gegeven, omdat terreinhindernissen dan minder moeilijk heden bieden dan bij directe meting. Tegenwoordig geschiedt de meting der polygoon zij den uitsluitend langs optischen weg. D. Detailmeting. De detailmeting geschiedt volgens verschillende methoden: i°. volgens de z.g. rechthoekige-coördinatenmethode met meet- veeren, meetlatten en prisma, (hoofdzakelijk in gebieden I en II en voor cultuurland en dorpen in gebied III); 2°. volgens de voerstraalmethode met optische afstandsmeting waarbij de detailmeting gelijktijdig met de polygoonmeting plaats heeft (in gebieden II en III); 3°. met het planchet (in gebied III en bij uitzondering in gebied II); 4°. langs fotogrammetrischen weg (in gebied III); en ook door combinatie der genoemde methoden. De nauwkeurigheidseischen zijn vastgesteld in de door het Dept. van Justitie en Politie uitgegeven tabellen met fouten- toleransen. Tengevolge van de in de laatste jaren te constateeren geweldige vorderingen in de optiek en bij het bouwen van instrumenten, tengevolge van de uitvindingen van nieuwe instrumenten door practiseerende grondboeklandmeters in Zwitserland en ten slotte tengevolge van de niet vermoede ontwikkeling van het vlieg- wezen in de laatste decenniën zijn de onder 2° en 40 genoemde methoden de belangrijkste geworden. Zij zullen worden toegepast op 95 van het nog op te meten gehied. De fotogrammetrie wordt aangewend voor de opneming van eigendomsgrenzen op de schalen 1 5000 en 1 10000; van cultuur grenzen op de schalen 1 2000, 1 5000 en 1 10000; van de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 61