53 Commissie 2. Werkwijze en instrumenten. 1. Het 4e Intern. Landmeterscongres stelt vast, dat de nieuwe inrichtingen aan geodetische instrumenten, als b.v. de inwendige centreeringslens, de prisma's voor de beoordeeling van den stand der niveaux, de optische micrometers, de cylinder- en kogellager- assen, en de vereeniging langs optischen weg van de beelden der randgedeelten in één oculair, zoowel de nauwkeurigheid als de betrouwbaarheid en de vlugheid van werken voor den land meter verhoogen. De in dit opzicht door de instrumentenbouwers bereikte resultaten worden begroet als economisch gunstige factoren bij meetwerkzaamheden. 2. Het Congres acht 't aanbevelenswaard de nauwkeurigheid der uit te voeren nieuwe metingen (rechts- of belastingkadaster) naar de economische beteekenis van het op te meten gebied te differentieeren. 3. Het Congres beveelt aan, de opmetingen van Rijkswege niet zoo te verrichten dat zij slechts aan de beperktste doeleinden beantwoorden, doch er in het belang van de volkshuishouding die uitbreiding aan te geven, welke met geringe extra-uitgaven mogelijk is (b.v. bepaling van de hoogteligging van polygoon- punten), in zooverre hierdoor werkelijk in een in het betrokken land bestaande behoefte wordt voorzien. 4. Het Congres beveelt het Permanent Comité aan, vóór het eerstvolgend congres in studie te nemen de vraag of niet voor de verschillende meetwerkzaamheden (b.v. waterpassing, driehoeks meting, veelhoeksmeting, detailmeting volgens verschillende methoden, enz.) de doelmatigste wijze van foutenvereffening kan worden vastgesteld. 5. De voerstraalmethode met optische afstandsmeting heeft, vergeleken bij vroeger gebruikte methoden, in 't algemeen de nauwkeurigheid van het werk verhoogd en de kosten verlaagd. De verfijning der instrumenten gaat zoo ver en de methode is zoo ver ontwikkeld, dat voldoende nauwkeurigheid kan worden bereikt, ook voor gebieden met hooge grondprijzen. De voerstraalmethode is in 't algemeen economischer. De combinatie dezer polaire- met de orthogonale methode moet ge schieden naar plaatselijke omstandigheden; wat of het meest economisch is moet hier de beslissing geven.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 71