7 over genoten wij weer van de ervaringen van Finsterwalder en zoovele anderen, die hun studie op onze jonge wetenschap hebben gericht. Het meest verheugend is evenwel het feit, dat de gelederen van hen, die in 1926 optrokken, door jonge krachten zijn ver sterkt, die ieder naar zijn smaak en aanleg, langs verschillende wegen de nog onopgeloste vragen in studie zullen nemen. Terugblik op het in de afgeloopen jaren geleverde werk, doet zien, dat ook in dit opzicht geweldige vooruitgang is te boeken. De «Landesreferate» opgenomen in het «Internationale Archiv für Photogrammetrie, Deel VII. Halbband I» en het tentoon gestelde leveren, met het verslag over het congres van 1926, voor een vergelijkende studie het materiaal. Wat men in 1926 te vertellen had, betrof in hoofdzaak ver slagen van proeven of mededeelingen van plannen die men met nieuw aangeschafte toestellen zou willen uitvoeren. Nu, na vier jaren, is het geluid geheel anders. Er zijn nog wel landen, zooals Nederland, die slechts over proeven kunnen spreken voor ons zeker een reden tot blijdschap, want in 1926 moesten wij zwijgen maar andere landen zijn verder gegaan en hebben de fotogrammetrie als vaste methode bij de kaarteering van hun gebied ingevoerd. Van deze vermelden wij het volgende. Zwitserland is daarmede zeker wel systematisch het verst gegaan. Men is begonnen de bergen alle volgens de terrestrische methode voor topografisch doel op nieuw in kaart te brengen. Binnen 10 jaar zal dat werk voltooid moeten zijn. Bij de herziening der top. kaarten worden in vlak terrein van zoo goed mogelijk met verticale as opgenomen luchtfoto's ge bruik gemaakt, die dan eenvoudig op schaal worden verkleind. Voor het kadaster zullen in de komende jaren jaarlijks 500 km2, geringwaardige terreinen worden opgenomen uit de lucht. Bij ruilverkaveling wordt de fotogrammetrie toegepast voor het ver vaardigen van de kaart van den ouden toestand, als er geen bruikbare kaart bestaat. In Duitschland bij de «Landesaufnahme» wordt voor het samen stellen van de «Reichswirtschaftskarte» 1 5000 en ook voor de top. kaart 1 25000 in ruime mate gebruik gemaakt van de foto gram metrische methoden, zoowel terrestrisch als uit de lucht; in 0

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 9