io3 voorkomt bestaan bij het Kadaster vele van zulke schotjes. Helaas! De klerk van «beneden» kon niet naar «.boven», om teekenaar te worden. De teekenaar van «boven» mag niet meer naar «beneden» om boekhouder te zijn. De landmeter vindt op zijn weg naar het Bewaarderschap een stevige barrière, drie extra examens. Wie Bewaarder wordt begraaft zich voor eeuwig in de administratie en vindt de deur voor het I.V. schap gesloten. En toch, hoe nuttig is in 't algemeen, dat ambtenaren van ver schillende onderdeelen van eenzelfde dienst afkomstig, werkzaam zijn tn al die onderdeelen. Hoe nuttig vooral voor vlotte samen werking en begrijpen!! Hoe zouden niet allerlei stugheden en stroeve gang van zaken verzacht worden wanneer de doorstrooming bevorderd werd inplaats van belemmerd. Verschillende plannen kwamen de laatste jaren op, verschillende proeven werden genomen die personeelreorganisatie op het oog hadden. Beproefd werd de vereeniging der functies Ingenieur- Verificateur, Bewaarder, Controleur (Het resultaat van deze proef heeft niemand ooit vernomen). In beproeving zijn de functies Hoofd van dienst, de veldassistent, de teekenaar voortkomend uit den klerk. Bij al die proeven wordt getracht voordeelen te ver krijgen vermeld in de bovengenoemde 3 criteria betreffende goed- koope en doelmatige personeelsorganisatie. De vereeniging der functies Bewaarder I.V., wilde uitsparen een controleerend ambtenaar. (Zie ie). De veldassistent moet den gestudeerden landmeter ontlasten van eenvoudig werk. (Zie 2e). De klerk, teekenaar wordend, kan bezien worden in het licht van 3e. Hoe die klerk teekenaar zal worden is thans geregeld in het onlangs verschenen K. B. van 16 Maart 1932 n°. 35 (Circ. 2204). De beslissing is hier gevallen. Voor wat al het overige beproefde betreft nog niet, maar met spanning en met bezorgdheid worden deze tegemoet gezien. Met bezorgdheid, want, hoewel wij waardeering hebben voor het streven en de goede bedoeling der Regeering, meenen wij dat de nieuwe regeling der opleiding van teekenaars slechts zeer ten deele zal beantwoorden aan de gestelde verwachtingen. Het principe der doorstrooming juichen wij toe. Ook ver trouwen wij dat wanneer de nieuwe teekenaar eindelijk najaren

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 103