io7 de Opleiding tot teekenaar, en dat die geschiktheid mede blijkt uit het bezitten van kennis aangaande het Kadaster, dan heeft dit tot gevolg dat niet in meerderheid vreemdelingen omgevormd zullen moeten worden tot Kadasterambtenaar, maar dat bijna uitsluitend Kadasterklerken daartoe aangewezen zullen worden. Omdat deze thuis ziju in het vak zal de opleiding van ie tot 2e teekenaarsexamen korter kunnen duren en dus goedkooper zijn, de in opleiding genomen klerken zullen spoediger weer tot pro ductieven arbeid in staat zijn, zij zullen minder beslag leggen op den tijd van hunne leermeesters. En hoe de veldassistent? Hoe den landmeter te ontlasten van eenvoudig buitenwerk? Laten wij dat niet te ingewikkeld maken Daarvoor behoeft nu juist niet gekweekt te worden een kasplantje dat na jaren en jaren voorbereiding eindelijk op zijn wellicht 30 jaar pas, onder leiding van een ervaren landmeter, zijn eerste, nauwkeurig bewaakte buitenschreden zet. Zijn er geen jongelieden te krijgen, jeugdige opzichters, technici, die b.v. van hun 23e tot 28e jaar in tijdelijk dienstverband bruik bare landmetershulp zouden zijn en die daarna, gewapend met hun kadastrale ervaring, en laten we het maar gerust zeggen, met de aanbeveling daarvan, makkelijk plaats zullen vinden bij gemeenten of bij particuliere technische diensten? En al bleef een van die tijdelijke opzichters nu eens gehand haafd tot zijn 3oe jaar, och daar zou het Rijk geen nadeel van ondervinden. Tienmaal beter zoo'n eenvoudige methode dan de zeer dure omvormingTeekenaarVeldassistent Niet alleen teekenaar en veldassistent behoeven echter in het centrum der belangstelling te staan. De bezuiniging dwingt er toe en de doelmatigheid eischt, dat bij iedere Staatsdienst en dus ook bij het Kadaster, de personeels organisatie onder de loupe wordt genomen. In den aanvang van ons opstel hebben wij reeds gesproken over Hoofden van Dienst, Landmeter, Bewaarder, Ingenieur-Verificateur. Naar onze overtuiging is het nuttig en mogelijk bij het Kadaster door reorganisatie verbeteringen aan te brengen die bovendien de uitgaven zullen beperken. Voor het oogenblik zullen wij ons ontslagen achten dit verder uit te werken. Laten wij hopen dat de regeering deze meening

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 107