In het arrest van 30 Juni 1910 staat nu te lezen: «O. dat ook niet zonder belang schijnt de verklaring van den landmeter, dat op de kaart vóór 1907 de sloot niet is afgebeeld, waaruit volgt dat ze voor 1835 niet bestond, daar ze anders wel op de kaart zou staan, O. dat het den Hove niet wil voorkomen, dat men moet aan nemen dat de landmeter in 1885 bij het uitmeten der perceelen zich niet minder dan 25 Are of bijna de helft van de grootte van eischers perceel zou hebben vergist, een verschil dat zelfs bij de bekende mindere nauwkeurigheid waarmede in vroeger jaren de kadastrale opmetingen wel eens werden gedaan, den Hove zeer onwaarschijnlijk voorkomt». Sinds 1913 verschijnt een nieuwe verzameling van jurisprudentie onder den titel: Nederlandsche Jurisprudentie (aan te halen met N. J. jaartal en bladzijde.) Hierin zoekende (overzicht in kaartsysteem op de artikelen der wetten) vonden we in N. J. 1915/196 een vonnis van de Rechtbank te "s Gravenhage van 11 December 1913, dat ten slotte ook de kadastrale grens als de eigendomsgrens aanwees. Eischer legde zijn titel over waarin het perceel A. 1048 was gekocht ter grootte van 22 aren. Gedaagde produceerde zijn acte niet, maar de Rechtbank nam aan, dat ook in dat stuk het perceel van gedaagde met een kadastraal nummer alleen was aangeduid. (Gedaagde ontkende dit klaarblijkelijk niet en dus werd het als juist aangenomen tusschen partijen). Dus, redeneerde de rechter, partijen namen beide het kadastrale plan als grondslag, ergo geeft het Kadaster hier de juiste grens aan. Dat een beroep op de titels niet altijd dat succes heeft als zoo juist medegedeeld, kan blijken uit het volgende arrest van het Hof in 's Hertogenbosch van 28 Mei 1918 (W. 10350.) Eischer stelde dat hij eigenaar was van perceel 1235 en ge daagde van perceel 1236 en vroeg om vaststelling door het Hof van de grens zooals het Kadaster die aangaf. Nu hadden partijen vroeger al geprocedeerd over een strook grond, waarvan het bezit aan gedaagde was toegewezen. De eischer zou deze strook nu terugkrijgen als de kadastrale grens werd vastgesteld als de eigendomsgrens. IO

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 10