Boven onze beschouwingen haalden we een argument aan uit dit artikel. Na het besprokene zullen we dit met stilzwijgen voorbijgaan. Het zou ons verder niet verwonderen, als het rapport zich uit sprak vóór het nieuwe instituut der veldassistenten, mits dit nieuwe technisch personeel (voorloopig) werke onder direct toezicht, speciaal bij vernieuwingsarbeid; en in gemeenten, voorzien van een technischen grondslag. Op het door óns toegevoegde woordje (voorloopig) wenschen wij de aandacht te vestigen. Immers ons werk leent zich in het algemeen niet voor «direct toezicht». Het is evident, dat van bezuiniging geen sprake meer is, als de landmeter te velde regelmatig toezicht op de werkzaamheden van den hem toegevoegden veldassistent gaat uitoefenen. Verder bedenke men, dat in gemeenten «met technischen grondslag» de polygoonpunten zich als regel slechts langs de wegen bevinden, die het terrein doorsnijden. Hoeveel problemen komen juist in deze gemeenten niet voor: vraagstukken waarmee de veldassistent geen weg weet! Zeer zeker, er komen bij ons werk «eenvoudige» werkzaam heden voor. We denken b.v. aan de talrijke loodlijnen, na de polygoneering, ten behoeve van de opmeting van nieuwe wegen en kanalen. In samenwerking met den landmeter zouden goedkoopere werk krachten hier van nut kunnen zijn. In het algemeen echter is er geen scheiding te trekken tusschen «eenvoudige» en «meer verantwoordelijke» werkzaamheden; meestal grijpen beide zoodanig in elkaar, dat hun scheiding geen practisch nuttig resultaat zou geven. Wat er zij van het rapport der Amsterdamsche collega's: de Vereeniging voor teekenaars heeft niet stil gezeten. Zij heeft gebruik weten te maken van dezen crisistijd, die om bezuiniging roept, en van de omstandigheid, dat de beslissende leiding van ons vak in handen is van fiscale ambtenaren, personen voor wie de landmeetkunde nu eenmaal «terra incognita» is; ambtenaren, I IO Indien de voortgezette proefneming geschiedt met het oog op dergelijk eenvoudig aanvullingswerk, we zouden er vrede mee kunnen hebben. Maar dit is allerminst de bedoeling ■van de actie der teekenaars!

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 110