Het meest voor de hand liggend zou het geweest zijn om, zooals fig. i aangeeft, door middel van een lenzenstelsel en een prisma een beeld van de trommelverdeeling van de oorspronkelijke microscoop van Porro in het gezichtsveld te ontwerpen. Men zou dan de af te lezen verdeeling en de trommelverdeeling dicht bij elkaar in het oculair kunnen zien. Deze inrichting bleek echter voor kleine microscopen te lastig. Daarom werd bij de, op afbeelding 2 voorgestelde, proefmicros- coop inplaats van den trommel een klein segment met fijne ver deeling toegepast, dat door een arm in het inwendige van den microscoop zoodanig vast verbonden werd met de vatting van de planparallelle plaat, dat de fijne verdeeling dicht onder het beeldvlak, ter grootte van ongeveer de helft van het gezichtsveld bewegen kan. Als drager voor de fijne boogverdeeling diende een plaatje doorzichtig celluloid. Kipte men de planparalelle plaat met behulp van de aan hare as bevestigde knop, dan verschoven zich in een be paalde verhouding t. o. z. van elkaar de boogverdee ling en het beeld van de af te, lezen verdeeling en t. o. z. van de vaste afleesdraad. Hiermede was de gestelde opgaaf opgelost. In afwijking van hetproef- instrument wordt de kipping bij de voor gebruik be stemde microscopen inplaats van direct, teweeg gebracht door een kleinen hefboom, welke met een fijne schroef bewogen wordt. Ook voor de aflezing van lengtematen laten dergelijke microscopen zich goed gebruiken. Inplaats van een bewe gende boogverdeeling onder een vaststaande afleeslijn, kan men ii3

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 113