115 Vaststaande in het gezichtsveld zijn de dubbele lijn voor de instelling van verdeeling en de streep voor aflezing der bewegende 382 382 boogverdeeling, Deze laatste bevindt zich op een glasplaatje, dat vast verbonden is met de vatting van de planparalle plaat. Door iedere kipping van de glasplaat wordt dus behalve een verschuiving van het beeld der verdeeling t. o. z. van de vaste dubbele streep ook een verschuiving van de boogverdeeling t. o. z. van haar afleesstreep bewerkstelligd. Wordt door middel van de stelschroef van de jmicroscoop door het kippen van de glasplaat het beeld van de verdeeling een interval verschoven, dan beweegt de hulpverdeeling zich over zijn volle lengte automatisch langs haar afleesstreep. De gezichtsvelden dezer microscopen zien er uit als voorgesteld in afbeeldingen 8 tot n. Een 13,5 c.m. theodoliet van normale constructie zonder ver ticale cirkel en voorzien van de beschreven microscoop vindt men afgebeeld in fig. 12, terwijl afbeelding 13 een dergelijk in strument met verticalen cirkel voorstelt. Men ziet dat de korte FENNEL Afb. 6. Verdeeling centesimaal in 1/5g 10 dubbel minuten (d). Gezichtsveld voor de aflezing en kipping der glasplaat. Het bewegende afleesmerk valt samen met de nulstreep van de hulpverdeeling. FENNEL Afb. 7. Verdeeling centesimaal in l/h g 10 dubbelminuten (d). Gezichtsveld nadat de afleesstreep met ver deelstreep 38ig-iod dekking is ge bracht door kippen der glasplaat. Het bewegende afleesmerk heeft zich daarbij automatisch op 6,7 van de hulpverdeeling gesteld. Aflezing 38 ig 16,7d. Had men met een tweede microscoop b.v. 32 ig ió.8d. afgelezen zoo zou het gemiddelde zijn 38ig 23C50CC.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 115