's-Gravenhage 4 Juni ig32 Almelo Aan de Senaten der Rijksuniversiteiten te Groningen, Leiden en Utrecht, der Vrije en Gemeentelijke Universiteiten te A msterdam, der Keizer Karei Universiteit te Nijmegen, der Landbouwhoogeschool te Wagemngen, der Technische Hoogeschool te Delft, der Handelshoogescholen te Rotterdam en Tilburg. Het Bestuur der Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde neemt bij dezen beleefd de vrijheid, het navolgende onder Uwe welwillende aandacht te brengen. Het heeft ons bij herhaling getroffen, dat er onder de aca demisch gevormde personen, welke rechtswetenschappen of economie studeerden, zeer velen zijn, die slechts een gebrekkig inzicht hebben omtrent de beteekenis van een goed kadaster in een geördenden staat, omtrent de grondboekhouding en de daarmede nauw verwante boekhouding der hypotheken. Hiermede houdt verband het geringe aantal dissertaties en stellingen, be trekking hebbende op het tweede deel van het Burgerlijk Wetboek. Wanneer er nu in Nederland ten aanzien van de rechten op den grond een bevredigende toestand heerschte, zou men zich hierover niet bezorgd behoeven te maken. Wij zijn echter op dit gebied in ons land zeer ten achter bij andere ons omringende landen als Duitschland, België, Zwitserland, ja zelfs bij Ned.-Indië. Een vast plan om te komen tot hermeting van die deelen van ons land, waar het kadaster niet beschikt over betrouwbare gegevens betreffende kaarten op voldoend groote schaal, tenaan- stelling der perceelen en vastlegging der grenzen, is er niet. Het formeele recht is niet in overeenstemming met het rechts gevoel van het volk. Reeds tientallen van jaren geleden is door een Staatscommissie voorgesteld een wetje op de grensregeling, waarbij aan eigenaars het recht wordt gegeven om de grenzen van hunne perceelen te regelen met hunne buren en die overeen gekomen grenzen te laten opmeten door den landmeter van het kadaster, die als bewijsstukken opmaakt een proces-verbaal en veldwerk, waarop met cijfers is aangegeven hoe de ligging is 126

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 126