van de grenzen ten opzichte van een raam van vaste punten. Wij wijten het mede aan onbekendheid van het intellectueele deel der natie met alles wat op het «Kadaster» betrekking heeft, dat een dergelijk eenvoudig wetje zijn weg naar het Staatsblad nog niet heeft kunnen vinden. Ook op het gebied van het verkrijgen en bezwaren van on roerend goed moet Nederland achterstaan bij vele andere landen. Wil bij ons de landbouw kunnen concurreeren met het buiten land, dan zal er voor de eigenaars gelegenheid moeten zijn crediet te verkrijgen op veel gemakkelijker voorwaarden dan thans. Bekend is, dat juist aan die landen het meeste crediet wordt gegeven, waar een z.g.n. positief hypotheekstelsel (grond boekstelsel of Torrensstelsel) hand aan hand gaat met een technisch kadaster, dat bewijskracht heeft ten aanzien van de grenzen. Wij beseffen levendig, dat met een handomdraai de geheele wetgeving op dit gebied niet kan worden veranderd, maar wij achten ons verplicht, zooveel in onze macht ligt, de belangstelling vooral bij de studeerende jeugd gaande te houden en zooveel mogelijk op te wekken. Het zou aan het inzicht van onze a.s. juristen en van hen, die de eerste plaatsen zullen bekleeden in de economische huishouding van ons land, zeer ten goede komen, wanneer zij gedurende hunne studententijd kennis zouden kunnen maken met de wijze, waarop ten kantore der hypotheken en van het kadaster door dezen Rijksdienst de rechten op den grond worden geadministreerd. Wij zijn overtuigd, dat de ambtenaren, aan dien dienst ver bonden, gaarne de noodige voorlichting zouden willen geven. In de hoop, dat Uw hoog College de noodige aandacht aan onze beschouwingen zal willen schenken, teekenen wij met de meeste Hoogachting, Het Bestuur der Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde, (w.g.) H. J. Piexers, Voorzitter. (w-g-) J- F- Jongedijk, Secretaris. 127

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 127