het inzicht, aan den wilslust van de administratie over te laten of een arbeidscontract tot stand moet komen, dan zou deze op somming niet zijn geschied, zij zou overbodig geweest zijn. Door de opsomming wordt dus drang uitgeoefend op de ad ministratie, wordt een handleiding gegeven voor het al of niet sluiten, wordt het «kan» beperkt en begrensd. Wanneer wij nagaan onder welke rubrieken van artikel 2 lid 1 de arbeiders van het kadasters zouden kunnen vallen, dan komt daarvoor het meest in aanmerking rubriek j, «personeel met gedeeltelijke dag, week, of jaartaken.» Al de arbeiders die meestal dagelijks als zoodanig werkzaam zijn, de arbeiders van groep II (Zie noot onder aan de bladzijde), komen dus alvast in aanmerking voor het arbeidscontract want zij hebben een gedeeltelijke weektaak. De arbeiders van groep III (Zie noot onder aan de bladzijde), die in hun rayon den landmeter ter beschikking staan, verleenen assistentie meestal regelmatig ieder jaar eenige weken achtereen wanneer in hun dorp of streek de jaarlijksche rondreis geschiedt. Zij hebben dus een gedeeltelijke jaartaak en vallen zoodoende onder de rubriek j van art. 2 voor wie het arbeidscontract ge wen scht wordt. Blijft nog over te beschouwen de positie der losse arbeiders, die van groep IV. Bij hen zal het moeten afhangen van de omstandigheden of zij arbeidscontractant zullen wezen of niet. Onder hen komen arbeiders voor die zonder aanspraak te hebben op het gegarandeerde dagloon van groep II toch evenveel of haast evenveel meetdagen maken, zij behooren dan door hun gedeeltelijke werktaak tot rubriek j. Ook komen er onder hen voor die, hoewel niet genietende de vaste vergoeding per jaar van groep III, toch gelijke arbeids prestatie leveren, ook dan is het redelijk een arbeidscontract te sluiten. 136 Het komt veel voor dat met arbeiders «die meestal dagelijks als zoodanig werkzaam zijn» en die dus daarom in aanmerking moesten komen voor de verbintenis van groep II, toch een verbintenis van groep III gesloten werd. Dit bleek in de praktijk beter te voldoen. Zoowel groep II alsook groep III komen echter beide in aanmerking voor het Nieuwe arbeidscontract en deze afwijking is dus ten opzichte van dit feit van geen belang.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 136