143 De vraag zal zich dan kunnen voordoen, moet bij de berekening in acht genomen worden de totaal tijd die hij bij het Kadaster in dienstverhouding heeft gestaan of alleen het totaal van zijn jaarlijksche meetdagen. Indien in artikel 21 niet stonden de woorden «in werkelijken dienst zk» maar werkelijk dienst heeft gedaandan zouden wij tot het laatste overhellen. Nu kunnen wij daar niets anders uit lezen dan het bestaan van de dienstverhouding gedurende zeker tijdvak. (Wanneer werkelijke dienst alleen een meetdag zou zijn, dan is een z.g. gegarandeerde dag, hoewel er loon betaald wordt, geen werkelijke dienst). Uit dien hoofde zou dus aan ieder contractarbeider, wiens arbeidsverhouding langer dan 6 maanden geduurd heeft, 8 dagen verlof moeten worden toegekend. Wellicht zal men mij verwijzen naar de Missive d.d. 16 April 1926, n°. 53 Afd. Kadaster. Volgens het daarbij ingevoerde arbeidscontract bestaat de dienstverhouding alleen op de dagen door den landmeter vast te stellen (de meetdagen dus). Zooals boven aangetoond heeft deze missive echter geen be- teekenis meer, ook dus niet als middel om toe te lichten wat tin werkelijken dienst zijn» in art. 21 K.B. 1931 beteekent. De consequenties van dit uniforme 8 dagen verlof zouden vreemd zijn, indien niet artikel 22 mogelijk maakte hiervan af te wijken. Zoowel de contractarbeider die 250 velddagen maakt, en ook die welke 30 dagen arbeid op zijn lijstje heeft staan, zouden beide 8 dagen vacantieverlof moeten genieten. Voor bepaalde arbeiders en bepaalde betrekkingen (zie art. 22 lid 2) kan echter van dit getal afgeweken worden. Zoolang geen aanvullende voorschriften zijn gegeven door den Minister zal het enkel tot de bevoegdheid van Ingenieur-Verificateur der land meter behooren om een billijke regeling te treffen. Artikel 28 van het K.B. 1931 regelt het buitengewoon verlof. Afwijking van de gestelde normen is daar niet mogelijk in negatieven zin. De mogelijkheid die bij art. 22 voor het vacantie verlof is opengelaten om af te wijken werd hier niet geschapen. Wel is het door lid 2 mogelijk om al dan niet met behoud van loon meerder buitengewoon verlof toe te kennen. De eisch van minstens 6 maanden dienstverband wordt hier

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 143