14 de Rechtbank, het eigendomsrecht van de andere partij aan nemende, daarbij te groote waarde heeft toegekend aan kadastrale gegevens. Het Hof overweegt nu: «O. dat de Rechtbank aan kadastrale gegevens bewijs heeft ontleend, niet in dezen zin, dat zij ervan uitgaat, dat de op kadastrale kaarten aangegeven grenzen in het algemeen de juiste zijn, maar wèl omdat zij heeft aangenomen, dat het feit, dat blijkens de bij het Kadaster berustende stukken, geen wijzigingen naar aanleiding van reclames zijn ingebracht, zulks, in verband met de plaatselijke toestanden, de zorgvuldigheid van den betrok ken landmeter en de bij een hermeting in acht genomen wordende gebruiken en voorschriften, een vermoeden inhoudt, dat de kaart de grens weergeeft, overeenkomstig de opvatting der toenmalige eigenaren.» Dit vermoeden acht het Hof, met de Rechtbank tot het bewijs versterkt o. a. «door het feit. dat de muren, die de steeg begrenzen steeds dezelfde zijn gebleven overeenkomstig de kadastrale kaarten sinds 1830». Tenslotte willen we nog wijzen op de onzen lezers reeds bekende uitspraak van het Hof te 's Gravenhage van 17 Februari 1930, W. 12203, (Dit Tijdschrift 1931 blz. 175). Er stond een heg niet op de kadastrale grens, deze was door een der partijen omgehakt en vervangen door een hek op de kadastrale grens. De rechtbank wees het aangeboden getuigen- bewijs af, dat de heg al meer dan dertig jaren ter plaatse had gestaan, omdat die partij niet had betwist dat de heg niet op de scheiding der erven doch op het erf van de andere partij stond. Het Hof oordeelde anders en liet het getuigenbewijs toe, nadat in hooger beroep die partij had volgehouden, dat het kadaster foutief was en zij, zoo niet krachtens koop en levering, dan toch krachtens verjaring eigenares was van den grond tot halverwege de heg aan hare zijde. Uit verschillende tijdperken konden we in het voorgaande uitspraken citeeren waarin op de een of andere wijze eene beslissing gegeven werd, die in verband stond met een kadastrale grens.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 14