We willen nog eens herhalen, dat we ons bewust zijn niet alle arresten en vonnissen te hebben gevonden op deze materie betrekking hebbende, terwijl we weten, dat er meerdere gevallen beslist zijn, die nergens werden gepubliceerd. Ean groot aantal uitspraken hebben we gevonden, waarin de strijd liep over een ander punt van het grensgeschil (afscheidings actie of revindicatie; is de erfpachter bevoegd de actie ex 678 in te stellen) zoodat het kadaster niet ter sprake kwam, zooals we ook kennis namen van een academisch proefschrift over de artikelen 678 en 690 B. W. door Mr. J. Bake verdedigd in 1892 te Leiden, waarin met geen woord van het Kadaster wordt gerept. Beschouwt men nu het hier gebodene materiaal, dan laat het zich naar onze meening moeilijk loochenen, dat het kadaster door de rechterlijke macht hooger wordt aangeslagen dan men ge woonlijk in onze kringen meent. We kunnen toch in vele gevallen lezen, dat de kadastrale grens als de juiste wordt aangenomen en dat noch de rechter noch partijen ook maar één woord van twijfel uiten of nu die kadastrale perceelgrens wel nauwkeurig genoeg op het terrein kan worden aangegeven. Slechts in één der vonnissen viel te iezen de bewering dat het bekend is dat in vroeger jaren de kadastrale opmetingen wel eens minder nauwkeurig werden gedaan, waarbij naar onze meening het Hof te 's-Gravenhage citeert uit De Vos of Souten- dijk over de geschiedenis der oorspronkelijke kadastreering, ter wijl het Hof te Amsterdam zelfs een bijzondere pluim op den kadastralen hoed van den betrokken landmeter zet, als het hem roemt om zijne zorgvuldigheid. Gaan we nu na hoe de rechters in de verschillende beslissingen tot hunne uitspraak komen, dat in casu de kadastrale grens de juiste is, ondanks het ontbreken van de door de kadastrale wereld zoo dikwijls en dringend verlangde rechtskracht, dan meenen we te mogen zeggen, dat dit uitsluitend afhangt van hetgeen partijen in hunne conclusies den rechters voorleggen. Men verlieze niet uit het oog, dat ten onzent de rechter in burgerlijke zaken een vrijwel lijdelijke rol speelt. Hij moet een beslissing geven over het geschil zooals partijen het hem voordragen, i5

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 15