i?2 Ook in de gewisselde conclusies werd de mogelijkheid van foutieve grensaanwijzing niet aangevoerd. Desondanks gaf de Rechter-Commissaris door zijn vragen naar aanleiding van een door ons vervaardigd schetskaartje alsnog de gelegenheid om een en ander toe te lichten, waarbij eenige punten ter sprake kwamen, die waarschijnlijk den lezer belang zullen inboezemen. De volgende vragen werden ongeveer gesteld: «Waarom is dit de eigendomsgrens?» Omdat bedoelde grens in de kadastrale stukken is opgenomen naar aanleiding van een acte waarbij de procespartijen ieder een gedeelte van een perceel kochten. «Waren partijen bij die opmeting tegenwoordig?» Alleen eischer verschafte inlichtingen, gedaagde was niet aan wezig. Bovendien stond in de acte een maat uit een bepaalden muur genoemd. Ook had gedaagde na ontvangst der kennisgeving niet gereclameerd, waaruit de Rechter-Commissaris concludeerde dat gedaagde zich dus met de opmeting der grens had vereenigd. «Hoe kunt U aantoonen. dat er geen vergissing is begaan bij het weder aanduiden van deze grens op het terrein?» Voor den aanvang van den bouw was de grens door ons uit gezet en vastgemeten aan een paal en een muur, die beide ook thans nog aanwezig waren. Partijen waren bij deze meting tegen woordig en namen genoegen met de aangewezen grens. Bij de meting waarbij geconstateerd was dat de fundeering 8 cm over de grens lag, waren precies dezelfde maten gebruikt, partijen waren beide erbij tegenwoordig. De Rechter-Commissaris verklaarde zich dan ook geheel be vredigd na deze toelichting en sloot hiermede het verhoor. In het proces-verbaal werd dit alles eveneens opgenomen. In het vonnis der Rechtbank wordt verwezen naar de getuigen verklaringen en de conclusies van partijen, waarop dan volgt: «O. dat door de verklaringen der in de enquête gehoorde ge tuigen is komen vast te staan, dat de fundamenten van den ten processe bedoelden muur over eene lengte van 10.8Ó m en ter breedte van 8 cm liggen in den grond van eischer, op eene diepte van plm. 2,5 m; O. dat eischer heeft gevorderd, dat de bedoelde muur, althans deszelfs voet of fundament en de bouwstoffen waarvan een en

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 172