Grondige en langdurige besprekingen in ons Tijdschrift en op onze vergaderingen zijn aan het toekomstige bewijskrachtige Kadaster gewijd, en het bekende Wetsontwerp blijft rustig in de archieven zonder een stap verder te komen. Moet deze schoone slaapster gewekt worden door de inspanning van K. en L. en zou er eenige kans bestaan op het welslagen dezer onderneming, al zou het desnoods nog vijftig jaren moeten duren? De laatste algemeene vergadering van K. en L. besloot thans niet met een hernieuwde krachtige actie te beginnen. De vraag rijst nu of er voor onze vereeniging toch niet in middels een taak te vervullen is om te werken aan een geleide lijke verbetering van het bestaande Kadaster, zoodat op den duur overal een bevredigende toestand wordt geschapen. Wij zijn overtuigd, dat in die richting prachtig werk kan worden verricht en bevelen daartoe in de eerste plaats aan een studie van de brochure van collega Theil over deze materie, evenals b.v. een artikel van wijlen Lector van Riel in jaargang 1917 blz. 105 en vlgg. Het zou, dunkt ons, de moeite loonen, om een onderzoek in te stellen hoe te komen ware tot een soort handleiding voor het inmeten van nieuwe kanalen, wegen etc. in verschillende soorten plans, voor het bijhouden van een bestaanden technischen grond slag, voor de controle over bestaande vaste punten, voor samen werking met technische diensten van gemeenten en andere lichamen, kortom tot een handleiding voor een juiste bijhoudings- dienst, gericht op het uiteindelijk bereiken voor het geheeleland van een aan redelijke eischen voldoend Kadaster. Het staat voor ons vast, dat dit niet anders kan, dan gepaard aan een juiste personeelsorganisatie, dat hand in hand hiermede een oplossing moet worden gevonden voor questies als die van hoofden van dienst en veldassistenten. Naar onze overtuiging zal dan het beste resultaat worden be reikt, als men dezelfde groep van ambtenaren in een bepaalden kring van gemeenten jarenlang laat samenwerken, zoodat zij volkomen vertrouwd raken met hun terrein, hun vaste punten, met de waarde van hun veldaanteekeningen, minuutplans en bij bladen en hun perceelsgrootten. Dan zal op de eenvoudigste wijze de mogelijkheid worden geschapen, om datgene, wat het dringendst verbetering behoeft, 176

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 176