i78 Bovendien wordt een halfjarige cursus voor kadastrale aange legenheden gevolgd, die gegeven wordt door drie Inspecteurs van het Kadaster en waarbij behandeld worden: de overschrijvings ordonnantie, de verpondingsordonnantie, geschiedenis en inrichting van het Kadaster (en de bijhouding), benevens diverse bepalingen van het agrarisch recht. De meeningen omtrent de vraag of deze naopleiding bij ver lenging van de studie geheel of gedeeltelijk in Wageningen zou kunnen geschieden, zijn verdeeld. Mijns inziens zouden misschien de overschrijvings- en verpondingsordonnantie aan de Landbouw- hoogeschool gedoceerd kunnen worden, evenals andere onder werpen betreffende het Indische Kadaster, maar dan alleen door een oud-landmeter van het Indische Kadaster, omdat deze het beste kan beoordeelen, welke bepalingen uit bovengenoemde ordonnanties voor den a.s. landmeter van belang zijn. Ook zou, wanneer in Wageningen een praktijktijd van i jaar zou worden ingesteld, de detailmeting hier kunnen vervallen. De eigenlijke vakopleiding, dus het inwerken in de kadastrale boekhouding en werkwijzen, vioct m.i. in Indië blijven en kern niet elders ge schieden. De drie bovengenoemde inzenders kwamen eenstemmig tot de conclusie, dat de thans gegeven stof voldoende is, ook voor een 5-jarige studie, maar dat momenteel door den korten duur het programma overladen is, wat intensieve studie belemmert. Het trainen voor een examen, waarop de heer S. in zijn artikel wijst, moet m.i. ook voor een deel geweten worden aan het overladen programma. Voor de vakken Differentiaal- en Integraalrekening, welke geëxamineerd worden met dezelfde eischen voor alle studie richtingen aan de Landbouwhoogeschool, zou een verzwaring van de eischen voor den a.s. landmeter misschien overweging ver dienen, zoodat het «trainen» zooals thans geschiedt, tot het ver leden gaat behooren, zeer ten voordeele voor den examinandus met het oog op de verdere studie. Voor de vakken Waarschijn lijkheidsrekening en Foutenvereffening werden de eischen al eenige jaren geleden verzwaard, in dien zin, dat thans ook of uitsluitend theorie wordt gevraagd. Op het hiaat, dat de heer S. constateert tusschen theorie en praktijk bij de methode der kleinste vierkanten, heb ik in mijn artikel in ons H. O. ook gewezen. Overigens kan ik met de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 178