door de overboeking op grond van de overgeschreven transport- acten. Niet ten onrechte heeft men in het Dierensche Kadaster het eigendomsperceel als grondslag genomen, omdat de eigendoms- grenzen gewoonlijk op bet terrein behoorlijk in stand gehouden plegen te worden, hoewel bij schuttingen, hekken en dergelijke verschuiving mogelijk blijft. Is dit laatste het geval dan zal ook daar, ondanks de wet op de grensregeling, toch een van de kada strale grens afwijkende beslissing kunnen vallen, als er beroep op verjaring gedaan wordt en dus ook een te trouw zijnde kooper gedupeerd kunnen worden. Zooals we boven opmerkten vraagt de rechter, als hij de kadastrale grens als de juiste aanwijst verder niet, welke gegevens den landmeter ten dienste staan om die lijn op het terrein uit te zetten. We vonden ook geen geval waarin een der advocaten deze gegevens becritiseerde. Blijkens de vele artikelen in dit Tijdschrift heeft reeds menig collega met ons moeilijke oogenblikken doorleefd als hij, gewa pend met zijn schamele gegevens op het terrein verscheen om een bepaalde grens uit te bakenen. Laten we vooropstellen, dat wij, hoe pover ons materiaai soms is, toch altijd aangemerkt kunnen worden als volkomen objectief, al moesten we van een slecht minuutplan uitpassen, in tegen stelling met wat gebeurt als de grens wordt vastgesteld op grond van getuigenverklaringen buiten het Kadaster om. Om tot een voor alle belanghebbenden bevredigenden toestand te geraken zouden wij willen bepleiten, ten eerste het laten ver dwijnen van de plans van de cultuurgrenzen als perceelgrenzen. We achten het boven geschetste gevaar niet groot voor zoover die grenzen door slooten worden gevormd, die beter dan men denkt, hun plaats behouden. Zoo zou deze maatregel dus niet overal genomen behoeven te worden, ja zelfs, als men A. Theil in zijn «Beschouwing over de richting van het Kadaster» mag gelooven zou een zeer groot gedeelte van ons land in den kadastralen toestand van thans kunnen blijven. Voor de overige gedeelten van ons land met vage of onzichtbare grenzen zou dan overgegaan moeten worden tot vereenigen van alle cultuurperceelen tot eigendomsperceelen. Daarnaast zou dan moeten komen het streven om van die 17

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 17