Het Arbeidsovereenkomstenbesluit. i86 liaansch-Zwitser en i Engelschman, allen werkzaam onder een Duitschen chef. Waren we in 1924 nog slechts met 8 land- meters, in 1926 was hun aantal gegroeid tot meer dan 40 land meters in het bosch en op de velden en nog een zevental met reken- en teekenwerk belast op het hoofdkantoor. Toen ik in 1931 Venuzuela verliet, was het corps intusschen weer tot een twaalftal ingekrompen als gevolg van de crisis in de petroleum industrie. Wanneer ik thans terugzie op de zeven jaren rond het Meer van Maracaibo doorgebracht, kan ik verklaren, dat het een aan gename tijd is geweest en ik nooit spijt heb gehad van mijn besluit naar Venezuela te gaan. En voor ik besluit, wil ik aan hen, die nog studeeren voor het landmetersdiploma of reeds zijn afgestudeerd, maar bij het Kadaster geen werkkring kunnen vinden, den raad geven: probeer naar het buitenland te gaan, of het in olie is, of in mijnbouw, of voor een firma die havens aanlegt, dat doet er weinig toe, maar trekt, als het kan, de wereld in. Door ernstige moeilijkheden, die zich den laatsten tijd hebben voorge daan in de toepassing van voorschriften omtrent meetarbeiders, is schrijver dezes zoo ver doorgedrongen in dat labyrinth van bepalingen, dat hij het waagt eenige critiek uit te oefenen op het artikel van den Heer B. in dit tijdschrift op blz. 135 e.v. De uitlegging, die de Heer B. geeft aan Ab (Arbeidsovereenkomsten- besluit) art. 2, kan niet juist zijn. Hij meent dat in het woord „kan" ligt opgesloten, dat met een niet-ambtenaar al of niet een arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht gesloten kan worden. Mijn uitlegging is deze: een persoon in dienst van het Rijk is ambtenaar; als uitzondering kan echter voor bepaalde groepen (in art. 2 uitvoerig opgesomd) indienstneming op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht plaats hebben. Ambtenair of arbeidscontractant, ander dienstverband is bij het Rijk in de praktijk on mogelijk. Wat toch beteekent: arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht? Art. 1637a B.W. geeft ons antwoord: „De arbeidsovereenkomst is de overeenkomst, waarbij de eene partij, de arbeider, zich verbindt, in dienst van de andere partij, den werkgever, tegen loon gedurende zekeren tijd arbeid te verrichten".

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 186