eigendomsgrenzen behoorlijke gegevens te verzamelen, zoodat we dan langzamerhand komen tot een toestand, waarin elke grens van de kaart, die door den rechter als rechtsgrens wordt aan gewezen, met voldoende nauwkeurigheid kan worden uitgezet. Dit is een taak, waaraan voldaan kan worden door het Kadaster, zonder wet op de grensregeling, een zaak van internen aard, die echter veel werk en dus kosten zal meebrengen. Waarom we gelooven, dat er voorshands wel niet veel van zal komen. Ondertusschen wordt hier en daar hermeten en kan met de hier ontvouwde inzichten rekening worden gehouden. Zooals wij de zaak zien, bereikt men met het tot nu toe ge volgde stelsel van hermeten een volkomen bevredigenden toe stand; men delimiteert en zendt bulletins, zoodat men voor later de overtuiging heeft, dat men ten tijde der hermeting de volgens partijen juiste grenzen heeft opgenomen, die men te allen tijde kan reconstrueeren. Bij vele deliminaties blijkt echter, dat partijen gaarne aan den landmeter overlaten om te zeggen waar de grens ligt, vooral in eenigszins bebouwde gebieden, terwijl bij de zoo heel veel voor komende slooten, bijna steeds voldaan blijkt aan het wettelijk vermoeden, dat ze gemeen zijn, behoudens tegenbewijs en in dit laatste geval staat meestal zoo'n sloot op het oude plan met een dubbele lijn met aanpijling. Moeilijkheden komen bij de vage kanten van tochtslooten, vaarten, wegen en dergelijke, hoewel ook daar vaak de meening van den landmeter den doorslag geeft. We willen hiermede betoogen, dat door de delimitatie betrek kelijk zeer weinig grenzen anders opgenomen zullen worden, dan de met de meting belaste landmeter ze zonder aanwijs zou hebben aangehouden. De kosten van delimitatie en bulletineering zijn tamelijk groot en dus zou in dezen tijd hieraan een klemmend argument te ontleenen zijn om ze achterwege te laten. Sommige kaarten geven door hun te kleine schaal aanleiding tot vergissingen door partijen en notarissen. Meestal zijn dit gedeelten van zich uitbreidende steden, waar men door het kaar- teeren op grootere schaal met behulp van oud veldwerk en het uitvoeren van enkele puntsbepalingen en polygoonmetingen, zonder delimitatie een goeden toestand kan scheppen. i8

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 18