igg De heer Korver zegt, dat er in het systeem-hoofden van dienst zwakke punten zijn. De landmeter regelt den dienst in zijn gemeenten en het hoofd van dienst wil mee regelen. Dit geeft dikwijls aanleiding tot dubbel werk. De functie hoofd van dienst is tweeslachtig: administratief en pro- duceerend, dit acht Spr. onjuist. De heer Houben heeft de verschillende beschouwingen in het Tijd schrift met interesse gelezen, doch was over eenige artikelen zeer veront waardigd. Hij zou gaarne op deze stukken in willen gaan, maar daarvoor ontbreekt de tijd. Er is evenwel geen verandering in zijn standpunt ten aanzien van de hoofden van dienst gekomen. Alle bestrijders hiervan overdrijven. Vooral één argument: dat het veel geld zal kosten, is een geliefkoosd stokpaardje. Spr. is het daarmede niet eens: invoering van hoofden van dienst zal de productie opvoeren en dus geld besparen. De hoofden van bureaux zullen als zoodanig geen retraite vinden: zij zullen wel meer op het kantoor zijn dan gewone landmeters, doch zij zullen even hard werken. Het instituut-hoofden van dienst is door de vereeniging veroordeeld, maar de proef is niet mislukt, zooals het Bestuur heeft be weerd. Het Bestuur wil districtshoofden, die sanctie aan eigen werk geven. Spr. is daar niet tegen, als jonge landmeters eerst toegevoegd worden, en een klein percentage levenslang toegevoegd blijft. Spr. staat heel dicht bij het Bestuur, en vooral, nu het Bestuur de kantoorchefs heeft ingevoegd in zijn voorstellen. Spr. acht deze noodzakelijk. De I.V. moet zich voor de administratie per kantoor tot één landmeter kunnen wenden, die tevens belast is met het beheer en met toezicht. Spr. acht een regeling met hoofden van dienst te prefereeren boven het bestuursvoorstel, en kan alleen dan met het Bestuur meegaan, indien de kantoorchefs in de voor stellen blijven opgenomen. De heer Glerum wijst op de eendrachtige uitspraak der vereeniging bij het referendum, welke was gegrond op het krachtige verzet der toe gevoegde landmeters aan de kantoren, waar de proef wordt genomen. Wij willen de ondergeschiktheid van den eenen landmeter onder den anderen niet. Spr. acht het bestuursvoorstel een geschikt schema voor verdere besprekingen. De bevoegdheden der kantoorchefs zullen eventueel nader vastgesteld dienen te worden. Spr. ondersteunt het voorstel-De Korver: bijeenroeping van een vereenigingsraad voor verdere bespreking van deze zaak. De heer Van Riessen herinnert aan het voorstel der afdeeling Den Haag van verleden jaar tot instelling van een Commissie. De uit spraak bij het referendum is z.i. niet zuiver geweest. De heer De Korver wil thans eigenlijk hetzelfde als wij het vorig jaar. Alleen vindt spr. het instellen van een Commissie beter dan het bijeenroepen van een ver eenigingsraad, daar in deze Commissie ook buitenstaanders zouden kun-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 199