204 de veldassistent, uitgerust met een zoodanige kennis, nuttig dienst doen? In de eerste plaats wil ik noemen: hermetingenDe landmeter dient aan te geven de "99^9 der driehoekspunten en voornaamste veelhoekspunten en natuurlijk dient de landmeter het moeilijkste werk te doen, de delimitatie. Voor den veldassistent blijft de groote hoeveelheid werk van gewonen technischen aard: de verzekering, de hoekmetingen en de detailmeting. Ook bij ruilverkavelingen kan de veldassistent nuttig werkzaam gesteld worden, zooals de Heer Jonas, die op dit gebied meer deskundig is dan ik, mij heeft medegedeeld. Een tweede gebied voor werkzaamstelling van den veldassistent is het maken of het uitbreiden van een technischen grondslag. In verreweg het grootste gedeelte van ons land is het treurig gesteld met den technischen grondslag. Nieuwe eigendomsgrenzen worden vastgelegd aan meet lijnen, die in de lucht hangen. Het gewone publiek stelt het volste vertrouwen in ons, dat wij de ligging der grenzen te allen tijde op het terrein kunnen aan wijzen en wij kunnen veelal niet voldoen aan dit natuurlijke vertrouwen van het publiek door het gemis aan een voldoend aantal vaste punten, door gebrek aan tijd om ons district in alle deelen onwrikbaar op dezen aardbol vast te leggen. Wij mopperen bij het uitzoeken van de veldwerken, noodig voor een grens- aanwijzing, op de onvoldoende meting van onze voorgangers, maar onze op volgers zullen het onbegrijpelijk vinden, dat wij thans grenzen vastleggen, soms met de uiterste nauwkeurigheid, aan meetlijnen, die zelf niet vastliggen, die binnen enkele tientallen jaren niet met de noodige nauwkeurigheid zijn uit te zetten. Een goede technische grondslag is een noodzakelijkheid. Zooals ik opgemerkt heb, heeft de districtslandmeter geen tijd om op eenigszins groote schaal het leggen van een net van vaste punten in zijn district tot stand te brengen. De afdoening van de vele posten van het register 9 en het uitvoeren van de opdrachten P. W. leggen beslag op al zijn tijd, drijven hem steeds voort in het gareel van het loopende haastwerk. Zoo is het steeds gegaan in de af- geloopen tientallen jaren. Komen er veldassistenten, dan kunnen zij bijna alle veldwerkzaamheden verrichten, noodig voor het leggen van den technischen grondslag. De hoekmetingen, de lengtemetingen, het zijn werkzaamheden van eenvoudigen aard, waarvoor geen breede geodetische ontwikkeling noodig is. Naar ik vermoed zullen er niet velen onder U zijn, die met mij van meening verschillen over de bruikbaarheid van veldassistenten bij hermetingen en bij het leggen van den technischen grondslag. Ook bij buitengewoon werk als het opmeten van een nieuwen weg, een nieuw kanaal en dergelijke lang uitgestrekte objecten, waarbij het meest tijdroovende gedeelte van de meting bestaat uit het meten van lange meetlijnen met veel vuldige loodlijnen, kunnen veldassistenten zeer zeker nuttig werkzaam zijn. Ik ga nu over tot een gebied, waarover de meeningen meer uiteen zullen loopen, n.l. de gewone districtsdienst. Hierbij maak ik onderscheid tusschen gemeenten met een technischen grondslag en gemeenten, waar de technische grondslag nog slechts behoort tot den vromen wensch van den landmeter. In gemeenten met een technischen grondslag zijn zoo goed als alle metingen technisch eenvoudig uit te voeren. De hoofdmeetlijnen staan vast, hulpmeetlijnen kunnen zoo noodig aangebracht worden tusschen de hoofdmeetlijnen, en loodlijnen doen de rest. Natuurlijk kunnen er moeilijkheden zijn door terreinhindernissen, veroorzaakt door bosch, dichtbegroeide tuinen of bouwland, gebouwen, kippenhokken enz., maar een handig veldassistent, die een

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 204