212 De Voorzitter zegt, dat deze zaak thans wel voldoende van alle kanten is bekeken en er moet nu een conclusie worden getrokken. We zijn het er wel allen over eens, dat de v.a. komt en dit hebben we dus te accepteeren. Hoe moeten ze echter worden gerecruteerd? Het Bestuur stelt thans voor, aan het Departement te vragen, ook een proef te nemen met het opleiden van jongelui, niet-teekenaars. Dit voorstel wordt met zeer groote meerderheid aangenomen. i. Voorstellen der afdeeling Arnhem: 1. Bespreking van de noodzakelijkheid een commissie in te stellen voor samenstelling van een nieuwe H. T. W. 2. De vergadering uit te noodigen om in verband met de besprekingen van het vorig jaar aan het Bestuur op te dragen een krachtige actie te voeren voor invoering van de Wet op de grensregeling. De Voorzitter zegt, dat het eerste punt reeds meer is besproken, het Bestuur heeft aan het Departement reeds de wenschelijkheid betoogd van vernieuwing der verouderde H. T. W. Als we op dit gebied iets willen bereiken, zullen we een request tot den Minister moeten richten. De heer J. H. Piet er s (Arnhem) wil de beide punten 1 en 2 van de Arnhemsche voorstellen in onderling verband bezien en zegt, dat we het er allen over eens kunnen zijn, dat het noodig is om onze H. T. W. door een nieuwe te vervangen, die tevens meer uitgebreid moet zijn Nu ook andere takken van dienst metingen gaan verrichten, die toegepast worden bij het Kadaster, is het gewenscht duidelijk te omschrijven, welke eischen ons dienstvak stelt. De internationale landmetersorganisatie is bezig de voorschriften der verschillende landen op technisch landmeet kundig gebied te verzamelen, om zoo te komen tot uniforme teekens op de verschillende kaarten. Een commissie, die eventueel belast zou worden met de samenstelling van een nieuwe H. T. W., zou hiermede rekening moeten houden. Die handleiding zou verduidelijkt moeten worden met figuren, teekeningen en voorbeelden, ongeveer zooals dat het geval is met de Duitsche Anw. IX. De samenstelling behoeft niet veel geld te kosten, als de regeering opdracht hiervoor wil geven aan drie leden onzer vereeniging, ambtenaren in functie, en die leden met zorg kiest, dan behoeft het niet veel meer te kosten dan eenige reis- en verblijf kosten. Spr. komt thans tot het tweede punt en vraagt zich af, of het samen stellen en uitvaardigen van goede technische voorschriften wel nood zakelijk is voor een Kadaster, waarvan de wettelijke grondslag alleen berust in de wet op de grondbelasting. De eischen, die aan het Kadaster worden gesteld, zijn vanzelf gegroeid. Om te kunnen voldoen aan wat het publiek verlangt en ook mag verlangen, is echter vooral noodig een regeling van de grensovereenkomsten, die in de wet is vastgelegd. Alleen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 212