213 de wet kan de noodige bewijskracht geven aan het veldwerk, door het identiek te verklaren met het proces-verbaal. Indien het Ontwerp, zooals de Staatscommissie het heeft samengesteld, wet wordt en dat lijkt spr. het beste, wordt het Kadaster hierdoor niet duurder. De afzonderlijke grensregeling geschiedt immers uitsluitend op kosten van partijen en kost het Rijk dus niets. Bij hermetingen moet toch eerst deugdelijk gedelimiteerd worden en kost dit na invoering van de Wet niet meer dan thans. Alleen zal met de wet aan het veldwerk de waarde worden toegekend, die het verdient. Na de opdracht, die de vorige vergadering aan het Bestuur gaf, is op dit terrein weinig door het Bestuur gedaan; we hebben alleen in het Jaarverslag gelezen van een conferentie met Mr. Van der Deure. De inaugureele rede van den heer Kluvers had aanleiding kunnen geven voor het beginnen van een actie en ook had de Perscommissie wel een populaire brochure kunnen schrijven over dit onderwerp. Spr. zou gaarne zien, dat het Bestuur van de vergadering thans een duidelijke opdracht kreeg om krachtig te ageeren voor beide punten, door Arnhem genoemd. De V oorzitter wil punt 1 liever afzonderlijk behandelen en zegt, dat het de bedoeling van Arnhem zal zijn, dat de Regeering de Com missie benoemt. De heer Smit zou het aan de Regeering willen overlaten, of deze een Commissie wenscht te benoemen en alleen een nieuwe H. T. W. willen vragen. De heer W o 11 e r s stelt voor, de regeering te verzoeken, vóór de vaststelling der nieuwe H. T. W. de vereeniging hierin te kennen. Besloten wordt, een verzoek tot het Departement te richten in den geest, als door beide laatstgenoemde sprekers aangegeven. De Voorzitter stelt thans punt 2 van het voorstel-Arnhem aan de orde. De heer Mr. J. H. Jonas wil hierover gaarne een en ander te berde brengen, doch doet dit met een zekeren schroom. De schroom namelijk te worden misverstaan. Spr. wil beginnen met te verklaren, dat hij tegen het voorstel-Arnhem is, doch moet daar terstond bijvoegen, dat niets hem zoozeer ter harte gaat als de waarde van het Kadaster, ook in rechten. Mochten de constellatie ten Departemente, de gezindheid van Raad van State en Staten-Generaal zoodanig zijn, dat in de volgende wet gevende periode de Wet op de Grensregeling in het Staatsblad kon verschijnen (met het K. B. van het tijdstip van inwerkingtreden), dan zou ik bij het agendapunt het woord niet gevraagd hebben, aldus spr., tenzij om te wijzen op enkele punten uit het wetsontwerp en van den bij- behoorenden algemeenen maatregel van bestuur, die m.i. veranderd be-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 213