2 I 6 een overgroote meerderheid hiervoor moeten uitspreken en zullen allen zich bereid moeten verklaren voortdurend propaganda in woord en geschrift over dit onderwerp te voeren. Ik herhaal, dat ik twijfel aan een zoodanige stemming onder onze leden. Er zullen er zijn, die het bestaande kadaster nog zoo slecht niet vinden, onder welke leden ik mij ook schaar. Wat zal de wet op de grensregeling ons brengen? Bewijskracht omtrent de aldus vastgelegde grenzen, d.w.z. in de weinige gevallen van grens- processen zal men het proces-verbaal over kunnen leggen. Zooals de heer Boer zegt op bladz. 263 Jaargang 1916 van ons Tijdschrift, de geheele rechtsvordering blijft onaangetast. Bij procedure over een „ge regelde" grens, die evengoed mogelijk blijft, zal de rechtbank deskun digen benoemen en zal de gesloten grensovereenkomst hetzelfde gewicht van iedere andere overeenkomst in de schaal leggen. Betwisting, ook op grond van verjaring, blijft dus mogelijk. En dus ook vaststelling van een andere grens door de rechtbank dan die door ons in het proces-verbaal is opgenomen. Er is gezegd, dat zonder de Wet op de grensregeling ons Kadaster gedoemd is om in rechten tot een niets af te dalen. Ik vlei mij met de hoop, dat mijn overzicht over 100 jaar rechtspraak deze meening eenigs- zins kan logenstraffen. Van een paar advocaten uit mijn woonplaats kan ik hier mededeelen, dat zij van oordeel zijn, dat het Kadaster in rechten (over de grenzen) voortdurend aan waarde wint doordat partijen zich in hun acten steeds meer stilzwijgend, of soms ook uitdrukkelijk, onderwerpen aan de kadastrale gegevens voor hun grenzen. De President der Rechtbank te Groningen verklaarde onlangs in een procedure, waarin ik als getuige was gedagvaard, dat hij met mijn gegevens accoord ging omdat partijen aanwijs hadden gedaan en na de ontvangst der kennis geving niet hadden gereclameerd. Hetzelfde volgt uit de procedure, door mij gememoreerd, waarbij de rechtbank sprak over het zenden van bulletins bij een hermeting en het niet-reclameeren door de betrokken eigenaren. De gegevens van het tegenwoordige Kadaster vormen voor den rechter een feitelijk vermoeden, dat hij moet en mag waardeeren; in het vernieuwde Kadaster zal hem een proces-verbaal worden voorgelegd, wat het bewijs vereenvoudigt, maar bij beide kan een uitspraak vallen, die afwijkt van de kadastrale grens. Zeer te betreuren is het daarom, dat omstreeks het begin dezer eeuw de hermetingen op verzoek van de voorvechters onzer vereeniging zijn stopgezet (behoudens voor opleiding van adspiranten) omdat men noodig vond, dat eerst de bewijskracht van de grenzen vastgesteld werd. Welk een schat van goede gegevens ook voor een grensproces zouden

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 216