een stelsel met Hoofden van dienst. We zouden zeker niet over één nacht ijs zijn gegaan met het nemen van een beslissing in Rotterdam. Aan den Heer Boer maakt U het verwijt, dat hij het verzoek om het referendum teekent nog voor het officieele verslag is verschenen. Dat is heelemaal niet erg. Het verslag is toch niet de eenige en zelfs niet de beste manier om met het ver handelde op de hoogte te komen. En U noemt het: la mort sans phrase, als wij de beginselen voor den juisten organisatievorm willen toepassen op onze wijze. Neen, dat is het zich geroepen gevoelen om de regeering tijdig te waarschuwen, dat ze niet heelemaal op den goeden weg is. Dat ze niet 40 eenheden bij het technische kadaster moet scheppen maar 100, omdat bij het kleine getal van veertig het chefschap van het H. v. d. er te veel opligt en bij een formeeren van 100 districten ook het hoofd v. h. district bijna geheel produceerend ambtenaar blijft, om welke reden deze laatste vorm veel goed- kooper is. En niet zonder onderzoek zijn we tot onze conclusie gekomen; leest u de circulaire van 14 Augustus 1931, die op de alg. ver gadering nog door mij is toegelicht, daar maar eens op na. Principieele weerlegging heeft die circulaire in Rotterdam niet gevonden. Integendeel: waardeering. Neen, niet wij spreken uit: la mort sans phrase over de Maastrichtsche proef, maar wel hebben wij het betreurd dat de regeering niet genegen was om een proef te nemen met de voorstellen van K. en L. Dat het verder ook bij intellectueelen wel voorkomt dat ze 't niet met elkaar eens zijn kunt u reeds afleiden uit de spreek wijze: «de geleerden zijn het niet met elkaar eens». En wat zou dan volgens U den doorslag moeten geven als dat niet het aantal is? Ieder van de leden meent immers ten slotte, dat zijn meening toch wel de beste is en hoe zou anders een beslissing genomen kunnen worden? Dat is ook zoo in gemeenteraden, Prov. staten, Staten-Generaal, vergaderingen van Staatscommissies en dergelijke. Van één stem hangt soms heel wat af, zelfs nog wel eens meer dan een advies van K. en L. over een bepaalde organisatievorm. Nu het stemmen. U vindt de begrippen, waarover gestemd 2 I

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 21