22 1 moeilijker om een grens te reconstrueeren, want in den loop der tijden raken vele grenzen zoek of veranderen, waardoor het moeilijker wordt om een bepaalde grens met zekerheid weer uit te zetten. Wenscht men de rechten op den grond te waarborgen, dan dient bij het vaststellen der grenzen bij hermeting een authentiek stuk opgemaakt te worden, dan moet de rol die de landmeter vervult bij de delimitatie dezelfde zijn als die van den notaris bij de overdracht. In beide gevallen wordt een stuk opgemaakt, dat geteekend wordt door de partijen en den openbaren ambtenaar. In beide gevallen, n.l. bij procedures over geheele nummers en over grenzen, zal het steeds aan het oordeel van den rechter overgelaten worden, welke waarde aan het bewijsstuk toegekend moet worden. Op verschillende wijzen heeft men getracht hetzelfde te bereiken zonder wet, b.v. met bulletins of door partijen na afloop van de meting een akte te laten teekenen, dat zij zich met de opmeting kunnen vereenigen. Dit is tot nu toe op niets uitge- loopen, de zekerheid werd er niet mede bereikt. Het Kadaster moet ten aanzien van de grenzen nog iets meer geven dan een feitelijk vermoeden. Het is een bekend feit, dat de meeste menschen pas waarde hechten aan hun verklaringen, als zij deze schriftelijk moeten bekrachtigen; een mon delinge verklaring meenen zij altijd nog te kunnen herroepen. Ook de jurist heeft in de eerste plaats respect voor „dat wat geschreven is". Een zeer belangrijk voordeel van de wet zou zijn, indien de landmeter van het kadaster met name werd genoemd als de ambtenaar, belast met het opmaken van de grensovereenkomsten. Dit zou dan analoog zijn met de ruilverkavelings- en de rivierenwet. Vooral nu het meer gewoonte wordt een deel der meting in handen te geven van lager personeel, zou het voor het publiek van belang zijn de zekerheid te verkrijgen, dat de zoo belangrijke en dikwijls moeilijke delimitatie bleef in handen van den volledig bevoegden landmeter. Een reden om verder geen moeite te doen voor de wet, zou hierin gelegen zijn, dat de rechter over 't algemeen bij grenskwesties wel reke ning houdt met het Kadaster. Maar hoe zou dat anders kunnen. De rechter zal bij dergelijke kwesties maar al te blij zijn eenig houvast te hebben. De advocaten echter komen beurtelings met de bewering: „Ret Kadaster geeft het ook aan" of „maar dat Kadaster heeft toch geen bewijskracht", al naar dat voor hun cliënt het voordeeligste is. Dat er verder ook lichamen zijn, die van een grensovereenkomst een authentiek stuk wenschen te maken, bleek mij voor eenige jaren te Amersfoort, toen een groote bouwmaatschappij bij de acten van transport het volledige veldwerk met meetcijfers van den landmeter liet over schrijven ten hypotheekkantore in de registers van overschrijving. Wat een omslag voor den Bewaarder! Eenvoudiger en doeltreffender

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 221