22Ó Tilburg, 5 Juli 1932. De Senaat der R. K. Handelshoogeschool is gaarne bereid met U mee te werken, om de studenten bekend te maken met de wijze, waarop in ons land de rechten op den grond worden geadministreerd. Wij zijn bereid in het aanstaande program een voordracht op te nemen, te houden door een door Uw Bestuur aan te wijzen deskundige. Deze voordracht zou dan wellicht kunnen worden gevolgd door een demonstratie ten kantore van de hypotheken en het kadaster. Gaarne zien wij nadere berichten tegemoet. Namens den Senaat der R. K. Handelshoogeschool De Secretaris, J. CoBBENHAGEN. Faculteit der Rechtsgeleerdheid aan de Rijks- Universiteit te Utrecht. Utrecht, 9 Juli 1932. In antwoord op Uw schrijven van 10 Juni jl., door den Senaat der Rijks-Universiteit te Utrecht ter afdoening in onze handen gesteld, hebben wij de eer, U het volgende te berichten. Ofschoon o. i. de beteekenis van de techniek der kadastrale en grond boekhouding niet te hoog moet worden aangeslagen voor de ontwikkeling van den jurist en het voor hem o. i. dan ook niet noodig is, deze techniek in alle onderdeelen te kennen, laat staan haar zelf te kunnen toepassen, zijn wij het in zóóverre met U eens, dat de meeste juristen, door gemis aan inzicht in deze techniek, ook de beteekenis van de verschillende gegevens, die het kadaster kan opteekenen, niet voldoende kunnen be- oordeelen. Zij dienen inderdaad er zooveel van te weten, dat zij kunnen beoordeelen, welke waarde bijv. in een proces aan een kadastraal uit treksel kan worden toegekend. De meeste leerboeken zijn daaromtrent te kort. Een gemakkelijk en bruikbaar overzicht over het kadaster, de hypo thecaire boekhouding en het scheepsregister bestaat echter sinds 1930 in het boekje van C. J. Kluvers, waarin de student alles kan vinden, wat-, misschien zelfs iets meer dan hij noodig heeft. Intusschen is het door U aan de orde gestelde onderwerp er een, dat zich, indien daartoe een goede kracht met onderwijskwaliteiten, bijv. uit het corps hypotheekbewaarders, te vinden ware, zeer goed voor een cursus van een klein aantal afzonderlijke lessen zou leenen. Wij dachten ons een tweetal of drietal voordrachten om het andere jaar, of eventueel elk jaar. Om vruchtdragend te zijn, zou een dergelijke cursus moeten worden aangevuld door een bezoek aan een hypotheekkantoor in niet te groote groepen, ter bezichtiging en nadere uitlegging van de registers.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 226