Het grafisch bepalen van de middelbare fout bij voorwaarts insnijden Kapitein Ir. M. TANS. Een korte inleiding moge aan het onderwerp voorafgaan, ten einde de belangstellende lezers een overzicht te geven van de omstandigheden, die tot het onderzoek aanleiding gaven. De landmeters-triangulatieofficier zullen hierin misschien «oude kost» aantreffen, doch de niet-militair zal een korte uiteenzetting zeker op prijs stellen. Plaatsbepaling bij het leger te velde geschiedt in hoofdzaak ten behoeve van de artillerie en wel door personen uit het wapen zelf. De nauwkeurigheid der plaatsbepaling van de batterijen behoeft slechts in verband met de spreiding van het geschut io meter te bedragen. Bij deze plaatsbepaling wordt gebruik gemaakt van door andere diensten reeds in vredestijd getriangu- leerde punten (R. D., Kadaster, Waterstaat, Triangulatiedienst, Hydrografische Dienst). Zijn deze punten niet in voldoende aantal aanwezig 1), dan is het de taak van de triangulatieafdeelingen om in de operatiegebieden van de artillerie een aantal nieuwe punten te trianguleeren, die zullen dienen als uitgangspunten voor de artillerie. Het terreinmeetpersoneel hierbij ingedeeld maakt daartoe gebruik van grafische methoden op het planchet of berekening. Gezien de geringe nauwkeurigheid van 10 meter zal de berekeningsmethode zeer eenvoudig kunnen zijn, ook al om het tempo waarin gewerkt dient te worden; van vereffening is uit den aard der zaak geen sprake. Bij de artillerie bevinden zich echter 2 hulpdiensten, die een grootere nauwkeurigheid bij de plaatsbepaling behoeven. Deze hulpdiensten zijn de licht- en de geluidmeetdienst, beide in hoofd zaak bestemd voor het opsporen van de opstellingsplaatsen van vijandelijk geschut. Kopy van wiskundigen of geodetischen aard gelieve men te zenden aan J. M. TIENSTRA Bowles park 12Wageningen; juridische artikelen aan Mr. J. H. JONASKoninginnelaan 4a, Groningen; overige stukken en alle correspondentie betreffende de administratieadvertenties en de bibliotheek aan F. HARKINK. Da Cos tast raat 68 b, Rotterdam- West, Post rek. 103547. Voor kopy mag het papier slechts aan één zijde beschreven worden, bij voorkeur met de schrijfmachine. DOOR In Noord-Brabant is momenteel de dichtheid van 1 punt per 4 kma bereikt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 229