wordt niet scherp omlijnd? Geen scherper begrip dan het getal. Proef Maastricht doorgevoerd geeft 40 eenheden over 't geheele land. Daarentegen komt u evenals wij tot 100 eenheden. De tegenstelling is wel zoo scherp mogelijk: 40 óf 100 of meer. Bij een stelsel met 40 Hoofden vervullen de meeste 130) landmeters een ondergeschikte positie, hetgeen niet het geval is bij 100 of meer districten, dan 70. Er zijn op 't oogenblik 56 landmeters met minder dan 10 dienstjaren. De functie van Ingenieur-Verificateur zou verder een krachtige centrale leiding onmogelijk maken. Dit behoeft toch allerminst het geval te zijn. De I. V. moet toch zeker ook de voorschriften uitvoeren, die van hooger hand worden verstrekt. De 8 hoofd ambtenaren kunnen juist er toe medewerken, dat de voorschriften op de goede wijze worden uitgevoerd, veel gemakkelijker dan wanneer aan 40 verschillende personen de uitvoering is overge laten. Zij kunnen daarbij van zeer veel nut zijn door als geroutineerd insider ons hoofdbestuur van voorlichting te dienen. Dat het ambt van I. V. losgemaakt wordt van de dagelijksche uitvoering van het werk, daarin gaan we zeer ver met u mee. Hij moet blijven beoordeelen hoeveelheid en qualiteit van het werk. Dat doet hij echter thans ook, want voor de naziening wordt hij geassisteerd door landmeter of teekenaar. Bijna al het werk, dat hij heeft, behoudt hij, ook bij een regeling als in onze circulaire beschreven. Naziening blijft noodig en kan het gemakkelijkst geschieden bij de districten. Iedere reorganisatie moet zeer geleidelijk gaan en daarom mogen we niet zeggen, dat tegelijk met de invoering van een soepel districtenstelsel wel een gedeelte van de hoofd ambtenaren kan verdwijnen. Dit zal in de praktijk uitgemaakt moeten worden. Het regelend optreden van de I. V. in zijn divisie behoeft zich b.v. niet te uiten in het mede-onderteekenen van alle hulp- kaarten. Van zijn werkkracht en inzicht kan doeltreffender ge bruik worden gemaakt. Bij onze regeling krijgt de I. V. meer tijd voor controleerend werk ten kantore, verificaties of verken ningen te velde. Vele administratieve werkzaamheden kunnen beter blijven bij 8 Is. V. dan dat ze worden verdeeld over 40 22

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 22