23 i dat de fout in de ligging van het doel 80 meter bedraagt. Deze fout is te groot voor onze huidige schiettechniek. Als eisch mogen we stellen, dat de middelbare fout in de plaatsbepaling der micro- foonposten maximaal 2 meter bedraagt. Het zal duidelijk zijn, dat de lichtmeetdienst een dergelijke nauwkeurigheid niet behoeft; hierbij toch is de fout in de ligging van het doel ten naastenbij gelijk aan de fout in de plaatsbepaling der üchtmeetposten, aangezien de oriënteering der theodolieten geschiedt door richten op een ver verwijderd terreinsvoorwerp en bij de constructie van het doel geen gebruik wordt gemaakt van de verbindingslijn der posten. Fouten van 5 a 6 meter in de plaatsbepaling der posten zijn hierbij toegestaan. Voor de vereischte nauwkeurigheid van max. 2 meter was het noodig de plaatsbepaling ten behoeve van den geluidmeetdienst te doen plaats hebben door de triangulatieafdeelingen (reserve officieren landmeters). Met het construeeren van het geluidmeet- planchet moest dus gewacht worden, totdat deze afdeeling (1 per divisiegroep, frontbreedte 6 km) 5 microfoonposten had bepaald, waarbij nog komt de omstandigheid, dat de triangulatie afdeelingen veel meer te doen hebben. Kan de geluidmeetafdeeling zich zelf helpen? Deze vraag stelde ik mij op het oogenblik, dat een nieuwe theodoliet (vervaardigd door De Koningh te Arnhem) zijn in trede deed bij de artillerie. Misschien krijg ik nog de gelegenheid om in een volgend artikel iets meer te vertellen van dit instrument, waarmee De Koningh de Nederlandsche artillerie inderdaad «verrijkt» heeft. Voor het oogenblik kan ik volstaan met te vermelden, dat het met dezen theodoliet mogelijk is hoeken te meten met een mid delbare fout van 0.1 boog °/oo 18"). Dit bedrag werd verkregen uit enkele rondmetingen in 3 randstanden met door geslagen kijker. Aangezien van grafische methoden bij gebruik van dit instrument geen sprake mag zijn, gezien de teekennauw keurigheid en de schaal waarop gewerkt wordt, blijft slechts berekening der coördinaten over. Onder welke omstandigheden is deze theodoliet nog bruikbaar, teneinde de plaatsen der micro foonposten tot op 2 meter nauwkeurig te bepalen? Bij dit onder zoek bepaalde ik mij tot een der meest eenvoudige werkwijzen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 231