233 worden als projectie van een cirkel. De toegevoegde middellijnen zijn dan nl. projecties van 2 middellijnen van den cirkel, die is^ tevens te zien, dat de lange as van de ellips zich het dichtst bij de kortste zijde van driehoek 'ABC bevindt. Bij het bepalen van microfoonposten is het voordeelig, indien de lange as van de ellips langs de basis gericht is; dit toch geeft de kleinste zwaaiing der asymptoten. Is de tophoek scherp, dan zullen in het algemeen de bekende punten aan weerszijden der basis moeten liggen; is de tophoek stomp, dan de bekende punten aan dezelfde zijde der basis te kiezen. De grafiek. Het is mij niet gelukt de lengte en de richting der lange as in een eenvoudige formule uit te drukken, hetgeen gezien de gevraagde nauwkeurigheid ook niet noodzakelijk is. Als maat oor de halve lange as, die zeker als voldoende nauwkeurig is te beschouwen, neem ik CM. De lengte is beslist te groot, aangezien het snijpunt van 2 raaklijnen steeds buiten de ellips valt. Een reden om de lengte liever iets te groot te nemen is daarin gelegen, dat de coördinaten der bekende punten bij de artillerie in gebruik zijn afgerond tot op heele meters, hetgeen op zichzelf al bij foutlooze meting een fout in de uit- a$e. z. loodrecht op elkaar staan. D E F G is dus een parallelogram op toege voegde middellijnen, zoodat dan ook S, P, Q en R punten van de ellips zijn. Na het bovenstaande valt het gemakkelijk in te zien, dat in afb. 2 de met een cirkeltje omgeven punten gelegen zijn op de 70 °/o-foutenellips. Een andere eigenschap van de ellips is, dat de lange as zich bevindt in den scherpen hoek gevormd door 2 toegevoegde middellijnen. Aan gezien GE en FD, doch ook SQ en R P toegevoegde middellijnen zijn, bevindt zich de lange as in den hoek DCS. Uit de teekening

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 233