236 metingen. Daarbij heb ik er op gewezen, dat zulk een instrument, bestemd voor nauwkeurigheids-waterpassing, voorzien moet zijn van een draaibare planparallelle plaat voor het objectief. Gevolg gevende aan deze opmerking, maakt de firma Otto Fennel Söhne een nauwkeurigheids-waterpasinstrument met een parallaxvrije instelling van het niveau in het gezichtsveld van den kijker en een draaibare planparallelle plaat voor het objectief. Het nieuwe instrument onderscheidt zich van de eveneens van een planparallelle plaat voorziene instrumenten van C. Zeiss en H. Wild daardoor, dat de aflezingen, betrekking hebbende op den stand der genoemde plaat, in het gezichtsveld van den kijker en niet op een zijdelings aangebrachte trommel geschieden. Het nieuwe instrument heeft een kijker van 31 cm met 36- malige vergrooting en een objectief van 48 mm. De scherpstelling van het baakbeeld geschiedt door het verschuiven van een in wendige lens door middel van een schroef (fig. 1), De index in den kijker, voor het aflezen van een verdeelde baak, bestaat uit twee lijnen, die een hoek van ca. io° maken. De planparallelle plaat is in een afzonderlijk uitneembaar stuk aangebracht, kan door een in de figuur niet zichtbare schroef gedraaid worden en is verbonden met een schaalverdeeling op den mantel van een cylindrisch stuk. Het beeld van deze schaalverdeeling wordt met een stel lenzen en prisma's in het gezichtsveld van den kijker gebracht. Stelt men de baak in het midden van het gezichtsveld (fig. 2), dan ziet men links daarvan het niveau en rechts de bij de planparallelle plaat behoorende schaalverdeeling. De aflezing hierop geschiedt met een horizontale streep, door schatting op 0,05 mm nauwkeurig. Door draaiing van de plaat kan de vizierlijn van den kijker 5 mm evenwijdig ver schoven worden; daarom gebruikt men bij dit instrument het beste een baak met een 5 mm-verdeeling. Het tegen temperatuursinvloeden goed beschutte niveau heeft een gevoeligheid van 10". De parallaxvrije instelling der bel op de met het niveau direct verbonden schaalverdeeling, geschiedt FENNEL - KASSEI Fig. 2.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 236