239 dat dit bestaat uit een vrij aanzienlijk aantal, grootendeels niet met elkaar in direct verband staande vakken, waarvan de land meetkundige vakken een klein onderdeel vormen. Het gevolg hiervan is, dat de studie van de landmeetkundige vakken zeker in het gedrang komt. In een nieuw programma zou zulks ver meden moeten worden, omdat de opleiding in de eerste plaats is een opleiding tot landmeter; dus eerst bestudeering van de voor den landmeter noodige vakken en eerst daarna van de nuttige bijvakken. De hoofdvakken, de beslist noodige, zouden zijn: 1De Wiskunde. De studie hiervan zou uitgebreid moeten zijn en wel zoodanig, dat zij een algemeenen grondslag geeft en daarnaast een zekere routine, die een afgestudeerde in staat stellen zelfstandig land meetkundige kwesties op te lossen. Daarvoor zou noodig zijn een uitgebreide behandeling van de Analytische Meetkunde, de Differentiaalrekening en de Fouten vereffening; een inzicht in de Waarschijnlijkheidsrekening; kennis van Integraalrekening, Deter minanten, Projectieve Meetkunde enz. 2. De Juridische vakken. Zakenrecht voor Nederland of Indië, naar gelang van de ge kozen richting, gezien in samenhang met het geheel der rechts wetenschappen. Inrichting van het kadaster, enz. op den voet van het bestaande programma. 3. De Landmeetkundige vakken. Een uitgebreide studie van lagere en hoogere geodesie, kadas trale techniek, instrumentenkennis, photogrammetrie enz., vooral ook gezien uit wiskundig oogpunt. Meer practica, die gelegenheid geven om zelfstandig vraagstukken te onderzoeken en op te lossen. Wat nuttige bijvakken zijn, zal afhangen van de betrekking, die de afgestudeerde hoopt te bekleeden; een plooibare regeling hiervan is dus gewenscht, hetgeen o.i. het best zou kunnen worden verkregen door het instellen van keuzevakken. Voor het aantal dier vakken moet voor een bepaald examen een minimum zijn vastgesteld. Elke candidaat kan keuzevakken kiezen, overeen komende met de richting, die hij wenscht op te gaan, b.v. iemand, die hoopt een betrekking bij een Gemeente te zullen vinden, zal zich meer specialiseeren op vakken als Burgerlijke Bouwkunde, Wegenbouw e.d.; terwijl iemand, die hoopt op een betrekking

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 239