Verslag van de 12e Algemeene Vergadering der Hoofd- afdeeling „Ruilverkaveling" der Nederlandsche Heide Maatschappij te Zwolle op 6 September 1932. 243 treden voor de punten boven de diverse kolenmijnen gelegen, verschillen op, welke wijzen op verschuivingen, die in enkele gevallen tot ongeveer i meter blijken te kunnen oploopen. Deze verschillen zijn met zeer groote waarschijnlijkheid vast te stellen, omdat van de uitgevoerde metingen een zoodanig gebruik is gemaakt, dat de punten, in het mijngebied gelegen, alle zijn bepaald, uitgaande van R. D. punten, liggende geheel buiten dit gebied, welke laatste daarom als onveranderd kunnen worden aangenomen, hetgeen uit de berekeningen is bevestigd. In andere provinciën zijn bij enkele zeer slanke torens en hooge dak ruiters, welke indertijd bepaald werden, zeer korten tijd, nadat zij werden gebouwd, door de stelselmatige wijze, waarop de bij houdingsmetingen worden uitgevoerd, veranderingen aan het licht gekomen, welke zeer waarschijnlijk het gevolg zijn van zettingen in de gebouwen. De geconstateerde ver anderingen zijn daar echter van veel geringer beteekenis en bedragen in maximum ongeveer 20 cm. Bij de ploeg Heezemans werd gedurende een drietal maanden gebruik gemaakt van een Wild-theodoliet van 14 cm randdoorsnede, welke door de firma Wild te Heerbrugg voor de metingen der Rijksdriehoeksmeting voor proef ter beschikking werd gesteld. De Wild-theodoliet bleek in zijn uitkomsten gelijkwaardig te zijn met de Wanschaff-theodolieten van 21 cm randmiddellijn. Het Wild-instrument biedt bovendien zoodanige practische en financieele voordeelen boven de theodolieten van ouderen vorm, dat aanwending er van ten zeerste is aan te bevelen. Als zeer naar voren tredend voordeel mag worden genoemd de mogelijkheid van waarnemen in nauwe toren vensters zonder aanbrenging van bebouwing; bovendien is het een aan zienlijk financieel voordeel, dat het bij de Wild-instrumenten onnoodig is zich te doen assisteeren door een tweeden waarnemer, waardoor de kosten van deze assistentie komen te vervallen. Voor Betrekkingen met het Buitenland, Waterpassing, Sterrekundige en Slingerwaarnemingen verwijzen wij naar het Verslag. Red. Aanwezig zijn een ii-tal leden. In de openingsrede herdenkt de voorzitter het zoo plotseling overleden bestuurslid F. A. van Riessen; zijn persoon, zijn trouw bezoek en groote belangstelling zullen in aangename herinnering blijven.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 243