244 De voorzitter, Mr. J. F. Baron van Haersolte, wordt als zoodanig herkozen. Een belangrijk agendapunt vormt als steeds het verslag van den stand van zaken op ruilverkavelingsgebied door den Heer H. J. van Leusen, den 2en Secretaris der Centrale Commissie voor Ruilverkaveling. Hieraan zij het volgende ontleend. In behandeling zijn op het oogenblik: Exlocrveen 430 ha). De stemming over dit blok vond plaats in Maart 1931 en de tervisielegging van het plan van ruilverkaveling juist een jaar later. Helaas wordt het werk nog opgehouden door 6 reclames, waaromtrent de plaatselijke commissie geen overeenstemming wist te bereiken; de pogingen van den rechter-commissaris, eventueel de uitspraak van de rechtbank, moeten worden afgewacht. Het eigenaardige van deze ruilverkaveling is, dat ze in de eerste plaats moet dienen om vervening mogelijk te maken. Marken 230 ha). Deze ruilverkaveling is een gevolg van de Zuiderzee-droogmaking. De grond zal in waarde stijgen en men zag in, dat het wenschelijk was de ingewikkelde verdeeling en eigendomsver houdingen tijdig afdoende te regelen. De schatting staat reeds vast en spoedig zal dit ook het geval zijn voor de lijst van rechthebbenden. Vermeldenswaard is het van 1348 dateerende recht van aardhaling ten behoeve der dijken, welk recht door middel van de ruilverkaveling opnieuw en minder hinderlijk voor de eigenaren zal worden geregeld. Wanroysche Peel 990 ha). De grondwerken zijn geheel gereed gekomen, vele kavels reeds ontgonnen. Practisch is deze ruilverkaveling afgeloopen. Moergestel 780 ha). De stemming had plaats in 1930. Met de uitvoering kon echter niet direct worden aangevangen. Verbetering van het riviertje de Rosep, eveneens noodzakelijk voor de ontwatering van andere gronden en uitgevoerd met steun van Rijk, Provincie, Gemeente en Waterschap, moest voorafgaan. Thans is het blok in bewerking. De schattingswerkzaamheden te velde kwamen juist gereed. De Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten kwam in 't geweer wegens gevreesde bedreiging van zeer bijzonder natuurschoon. Overleg leidde tot een voor beide partijen bevredigende regeling. De Leekgem. Beek en Donk 180 ha). Evenals bij Moergestel was hier de uitvoering afhankelijk van verbeterden waterafvoer buiten het blok, wat intusschen geschiedde door verbetering van Groote en Kleine Aa. Het besluit van Ged. Staten inzake wegen en waterloopen wordt dezer dagen verwacht, waarna tervisielegging van het plan van ruilverkaveling kan volgen. Strijbeeksche Heide (i 510 ha). Ook hier kwam natuurschoon in't geding.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 244