Boekbespreking. 245 De oplossing was niet moeilijk door toedeeling van de betrokken terreinen aan groote eigenaren, waaronder Staatsboschbeheer met 170 ha. Het werk is zoo goed als gereed. De daarvoor geschikte terreinen zijn door de nieuwe eigenaren reeds ontgonnen. Van de reeds in het verslag van de 1 ie algemeene vergadering ge memoreerde aanvraag van de Staphorster bouwlanden is de voorbereiding door overleg met den Rijkswaterstaat betreffende den door het blok geprojecteerden rijksweg zoover gevorderd, dat stemming over deze ruilverkaveling binnen niet al te langen tijd verwacht mag worden. Verder is er dit jaar nog ingekomen een aanvraag voor een complex gronden onder Lithoyen, gelegen in het gebied der Beersche Maas en ter grootte van 550 ha. Door een gelukkige oplossing van den financieelen kant van het werk, schijnt ook hier spoedig een stemming in gunstigen zin te verwachten. We besluiten dit overzicht met te vermelden, dat sedert het inwerking treden van de Ruilverkavelingswet in totaal gereed zijn gekomen 4386 ha en in behandeling of voorbereiding zijn: 4290 ha. Verder zijn er eenige aanvragers voor gezamenlijk 1665 ha, welke om éen of andere reden nog steeds moeten blijven rusten; zoo b.v. de „Geldersche Vallei" in verband met de AmsterdamRijn—Kanaalplannen. Zoowel de voorzitter in zijn openingsrede, als de Heer van Leusen brachten het kostenvraagstuk ter sprake. Het spreekt vanzelf, dat in dezen voor den landbouw slechten tijd, deze kwestie op den voorgrond treedt en de voortschrijding der ruilverkaveling ten zeerste in den weg staat. Het gemiddelde bedrag per ha loopt totnogtoe tegen de f 100 en zal dat in vele gevallen, wil men een werkelijk goede uitvoering, wel blijven. Bij de rondvraag ontstond hierover een levendige discussie. De ver gadering bleek tenslotte van gevoelen, dat veel bereikt zou zijn, indien de ruilverkavelingswet aldus werd gewijzigd, dat de rente niet in 10, maar in meer (b.v. 30) termijnen zou verschijnen. Verder zou voor de be rekening van de ruilverkavelingsrente een lageren rentevoet dan 5 °/0 ten grondslag dienen te worden genomen. Zwolle, September 1932. J. J. Gorter. C. Mars. Vlakke- en Ruimte-Meetkunde met Vraagstukken, deel II. (Serie Nijverheidsonderwijs en Techniek onder redactie van M. F. J. Wolters). Uitg.N. V. H. ten Brink's Uitg.-Maatschappij, Arnhem. Op dezelfde duidelijke en rustige wijze, waarmee de schrijver in het eerste deel van dit werk is begonnen, wordt thans in dit deel de be-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 245