derde deel moet bij een ontwerp-organisatie wel degelijk rekening worden gehouden. De naziening is trouwens de eenige wijze waarop dit derde deel op den duur het peil van het eerste deel kan benaderen. Ten slotte nog iets over de verantwoordelijkheid van den land meter. Mocht een particulier op een of andere wijze schade ondervinden van het onjuist opmaken van een proces-verbaal van grensregeling, van het verstrekken van onjuiste grootte of foutieve opgave van bezwaardheid bv. doordat een verwijzing foutief is geweest in den metingstaat, dan zal die particulier zich in al die gevallen om schadevergoeding kunnen wenden tot den Staat. De rechter zal uitspraak moeten doen. De landmeter is geldelijk niet verantwoordelijk, al kan hij een ambtelijke bestraffing ver wachten indien hij fouten maakt. Men zij dus voorzichtig met het leggen van een te groote verantwoording op zijn schouders. Wie een fout maakt, geeft daarom nog geen blijk niet op eigen beenen te kunnen staan en de taak behoeft daarom nog niet geweldig moeilijk te zijn. In het eenvoudige werk wordt soms een fout gemaakt en het zeer moeilijke wordt foutloos ingeleverd. Ik hoop hiermede bereikt te hebben, dat college Smit met de hand op zijn hart kan stemmen tegen een stelsel van Hoofden van dienst, zooals ingevoerd in 't Zuiden van ons land en zich ook daartoe zedelijk verplicht zal voelen. Maar mocht wederom mijn woord hebben gefaald: In geval van twijfel onthoudt u. Met collegiale groeten Arnhem, 7 Januari 1932. J. H. Pieters. Volledigheidshalve volgt hier nog de circulaire, die op 14 Augustus 1931 door de afdeeling Arnhem aan de leden werd verzonden en waar collega Smit in zijn brief naar verwijst. Arnhem, 14 Augustus 1931. Aan de Leden der Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde. L. S. Teneinde de besprekingen op de a.s. algemeene vergadering te Rotterdam te bekorten en meer vruchtdragend te doen zijn, 24

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 24