ervan maken, maakt het tot eene ondoordachte zaak om het instituut hoofden van dienst te beoordeelen naar datgene wat slechts twee ambtenaren (in Maastricht) daarvoor hebben te zien gegeven en dan nog wel in hoofdzaak op grond van feiten, die naar voren zijn gebracht door de uit Maastricht afkomstige collega's. Zeker is voor drie kwart van de niet in Maastricht woonachtige collega's deze zaak te zeer vertroebeld, om een zuiver oordeel te kunnen hebben. Ik achtte het van meer belang en we stellen ons op een zuiverder standpunt, als we komen tot een herhaling van eene scherpe uitspraak vóór het behoud van den districtslandmeter. De verhouding tusschen dezen en zijn chef wordt bepaald door beider verantwoordelijkheid. Door een naziening van dienstwerk kan de verantwoordelijkheid van den landmeter worden gesteund, doch aan het opbouwend werk, dat door dezen in zijn district is en wordt gedaan mag geen schade worden geleden en er moet een vrijheid van vormkeuze blijven, omdat deze in den regel op ervaringen berust, die vaak gebonden zijn aan den persoon en diens district. Een hoofd van dienst, om in disciplinaire aangelegenheden beslissingen te kunnen nemen, alsmede om ambulante werkkrachten te kunnen tewerkstellen, is noodig. Het referendum, dat thans staat gehouden te worden, is een gevolg van de voorschriften uit ons huishoudelijk reglement, doch de zaak is op de vergadering te weinig uit beginselen opgevoerd om tot een ernstig referendum te hebben moeten voeren. Een tastbaar kwaad, dat onze districtsorganisatie aankleeft, is de omstandigheid, dat vele teekenaars aan twee districtslandmeters zijn toegevoegd. Dat is oorzaak, dat geen enkele landmeter ten volle over zulk een teekenaar kan ter verantwoording worden geroepen. Als deze toestand opgeheven zoude zijn, komen we in een betere richting, en dan nog de bevoegdheid om geschikte teekenaars in te leiden in eenvoudige terreinwerkzaamheden, dan wordt het voor den landmeter beter om economisch het werk te kunnen verdeelen en de ingenieurs-verificateur kunnen de land meters ter verantwoording roepen, ook voor de teekenaars, en dan is er m. i. datgene bereikt, wat door onze tegenwoordige directie met de hoofden van dienst wordt bedoeld. Het is beter te trachten om te komen tot samenwerking met 36

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 36