leiders bestaan, die ook verantwoordelijkheid en zelfstandigheid toekennen aan hun ondergeschikten? Alleen wanneer dit wel gebeurt, is er eenige hoop op een goede samenwerking, doch in 95 o/o van de gevallen zal het Hoofd van Dienst al gauw «iets vinden» en blijkt «dagelijksch toezicht zoo noodig». Dan komt immers meteen de kans, om zich boven de rest uit te werken, een mentaliteit, die onder ambtenaren niet vreemd isMaar weg is dan ook de harmonie en helaas ook het verantwoordelijkheids gevoel en de werklust van de rest. Is het thans reeds niet be kend, dat het werk zich hier en daar ophoopt en dat met mindere of meerdere onverschilligheid de verantwoording wordt toege worpen aan het Hoofd van Dienst En wat zal deze kunnen bereiken, wanneer de samenwerking bedorven is? In z'n wanhoop begint hij zelf de heele dienst te regelen en kantooruren voor te schrijven. Tegenover Den Haag is hij dan verantwoord, maar in werkelijkheid is het een janboel. Ja, zoo'n Hoofd van Dienst is gewenscht! Ik meen, dat de geruchten, die van het Zuiden uitgaan, al wijzen op het ontstaan van de geschetste verhoudingen. 2°. «Voor oudere Landmeters vormt het ambt een retraite», werd gezegd. Wanneer iemand een dienstvak gaat organiseeren en als ver antwoordelijke leiders «retraite-menschen» gaat aanwijzen, dan is zoo'n tak van dienst al heel gelukkig! Wat zal er van het enthousiasme der rest overblijven, wanneer telkens gebotst wordt tegen de bureaucratische ideeën van ouden van dagen, die dood- gelukkig zijn een gemakkelijke leuningstoel te hebben veroverd M. i. kan een dienst slechts goed geleid worden door personen, die valide zijn, veel voor hun vak voelen, tact en ambitie toonen, zoodat ieder, die met hen in aanraking komt, geinspireerd wordt tot volle plichtsbetrachting. Bij dergelijke personen zal het zelden voorkomen, dat terechtwijzingen noodig zijn. Nu zal men bij het Kadaster velen aantreffen, die werkelijk ambitie hebben; op de jaarvergaderingen heerscht over het algemeen een enthousiaste stemming voor alle kwestie's, ons dienstvak betreffende. Een groote moeilijkheid is evenwel tactische leiders te vinden, vooral wanneer over collega's «geregeerd» moet worden. Het is dan, dunkt me, ook verstandig het aantal leiders tot een minimum te beperken. Wanneer bij de keuze tot hoofdambtenaar op deze 38

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 38