39 kwaliteit streng wordt gelet en juist het leiderschap de hoofdfunctie der I.-V's uitmaakte, dan zou m. i. een veel beter organisatie zijn opgebouwd. De verantwoordelijkheid voor het dagelijksche werk is toch wel te dragen door het meerendeel der Landmeters, die een 5-jarige praktijk hebben meegemaakt! Indien in die richting wordt gewerkt en van den beginne af op die verantwoordelijkheid van den Districtslandmeter de volle nadruk wordt gelegd, dan zal de groote meerderheid die taak op zich kunnen nemen. Wanneer door sommigen anders wordt beweerd, geloof ik, dat het tegen woordige stelsel daaraan debet is, terwijl kleinigheden in ons dienstvak veel te hoog worden aangeslagen. Zooals gezegd is het thans niet noodig een andere organisatie in den breede te bespreken. De voorstellen van K. en L. hebben nog steeds de sympathie van het meerendeel der leden, terwijl op de vergadering is gebleken, dat de tegenstand tegen een z.g. kantoorchef, als de Afd. Friesland voorstelde, niet groot is. M. i. kan een dergelijke chef door ieder worden aanvaard, wanneer deze alleen belast is met enkele interne aangelegen heden, welke nauwkeurig zijn aangegeven. De zelfstandigheid en verantwoordelijkheid ten opzichte van zijn werkzaamheden moeten aan den volwaardigen Landmeter worden toevertrouwd Fr. Schuurman. Tot het nemen van een proef zijn twee dingen noodzakelijk: ten eerste de ter zake kundigen; ten tweede het object waarmee en waarop de proef zal worden genomen. Over de keuze van de deskundigen is niet veel te zeggen, omdat die afhankelijk is van allerlei toevallige omstandigheden. De keuze van het proefkonijn is meer voor objectieve beoor deeling vatbaar en het is dan ook volstrekt niet noodzakelijk die alleen van het toeval te laten afhangen. Beschouwen we nu de proef: «het Instituut hoofden van dienst» bij het kadaster, dan blijkt de keuze van het proefobject beinvloed door het feit dat toevalligerwijze de divisie Roermond zonder I.V. was. Of tóch Maastricht voor het nemen van de proef geschikt was, is voor critiek vatbaar en die is dan ook bereids geleverd Tegelijk met het nemen van «de proef Maastricht» werd in Roermond en Eindhoven een organisatie in het leven geroepen,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 39