HET KADASTER HONDERD JAAR. Op twee Januari van dit jaar was het een eeuw geleden, dat het Kadaster in gebrnik werd gesteld. Men zette toen de eerste aarzelende schreden op het pad der «instandhouding», een bezig heid, die ook thans nog de grootste zorg is van ieder, die bij het Kadaster betrokken is. Het woord «instandhouding» zou kunnen doen denken aan een stilstand, doch de eerste de beste veldwerkportefeuille is in staat, het tegendeel te bewijzen. Interessant is het, om daaruit af te leiden, hoe langzaam maar zeker het peil van het werk vooruit is gegaan; hoe elke volgende generatie het weer beter deed en telkens weer ervaringen iri nieuwere methoden werden vastgelegd. Langzamerhand is de waarde van het Kadaster ge stegen en vooral door de tegenwoordige wijze van werken bij de technische zijde van de instandhouding, neemt die waarde snel toe. Het is een merkwaardig verschijnsel, hoe in ons land het Kadaster is gegroeid van een hulpmiddel bij de belasting-admini stratie tot wat het thans is. Merkwaardig daarom, omdat zijn ontwikkeling niet is gegaan langs doelbewust uitgebakende richt lijnen. Wel zijn er zieners geweest, (wij denken b.v. aan de Vos en Hoffman in de stormachtige tijden van 190^,die de tegenwoordige ontwikkeling voorspelden, maar zij hebben weinig directe invloed gehad. Ofschoon de tegenwoordige organisatie op vele punten verouderd is, meen en wij, dat de vrijheid die zij aan de uitvoering van het werk liet, de reden is, dat het Kadaster op het tegenwoordige peil is aangeland. Bij een starre organisatie zou waarschijnlijk de zaak in het zand zijn geloopen. Het Kadaster vervult thans in onze maatschappij een belangrijke taak. Het heeft behalve een administratieve, ook een sterk economisch getinte functie. Het ontleent zijn waarde niet meer aan die instellingen, waaraan het diensten bewijst, maar het heeft thans een doel in zichzelf gekregen en dit is een verblijdend verschijnsel. Het heeft zichzelf in de loop van de honderd jaren van zijn bestaan gevonden en ondanks het feit, dat er weinig geschreven wetten zijn, waarop het steunt, zoo is er toch een

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 3