4° die verdacht veel op een proef lijkt. Zijnde het kantoor Eindhoven het eenige waarover wij enkele inlichtingen kunnen verschaffen, zullen wij ons daartoe bepalen. Eindhoven verkeert in bijzondere omstandigheden: ten eerste omdat hier twaalf landmeters, tien teekenaars en vier rijksklerken onder één hoofd van dienst werkzaam zijn, hetgeen allicht de taak van het hoofd van dienst zal verzwaren vergeleken bij de andere bureaux; ten tweede omdat hier momenteel een hermeting in bewerking is, die zonder twijfel veel sterker om directe cen trale leiding vraagt dan de gewone dienst. Dit laatste zal o.i. het eindresultaat te Eindhoven vrij sterk flatteeren. Proefkonijnen plegen niet of slechts matig te protesteeren tegen hetgeen zich aan hen voltrekt; wellicht zijn zij te zeer doordrongen van de goede bedoelingen der proefnemers. Wij ambtenaren plegen echter een eigen meening te hebben en daarvoor uitkomen lijkt ons een vereischte. Waarom wij niet eerder iets van ons hebben laten hooren komt omdat wij vreesden moeilijk een objectieve meening over de proef te kunnen uitspreken en bovendien is (althans voor velen onzer) onze nog geringe ervaring en kennis van het oude stelsel een beletsel om een vergelijking te maken. Misschien is er echter het voordeel van nog niet het slachtoffer te zijn van sleur en het afkeerig zijn van veranderingen. De directe aanleidende oorzaak van dit artikel is het referendum voor of tegen hoofden van dienst. Het rondschrijven van K. en L. d.d. 30 Dec. '31 doet ons 't volgende opmerken. Zooals het referendum thans (dus met de toevoeging: zooals in Maastricht in toepassing wordt gebracht) luidt heeft het ontegenzeggelijk aan dubbelzinnigheid gewonnen. Een ieder kan er uit concludeeren wat hij wil; o.i. zou aanneming van dit voorstel niet beteekenen: tegen elke organisatie met hoofden van dienst. Men zou hoogstens uit de aanneming kunnen concludeeren: de' vereeniging is tegen het ongewijzigd bestendigen van de proef Maastricht en dus tegen het scheppen van een or ganisatie voor het geheele land, die daarmee identiek is. Er zijn optimisten, die verwachten dat uit de proef hoofden van dienst een organisatie zal voortvloeien overeenkomstig de wenschen van onze vereeniging. Er zijn pessimisten die een juist tegenovergestelde meening zijn toegedaan.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 40