Wij zullen dus moeten stemmen op basis van onze verwachting. Over het instituut hoofden van dienst blijken zooveel opvattingen te bestaan dat stemmen bijna onmogelijk wordt. De een vindt het slechts een ander woord voor districtslandmeter, voor anderen beteekent het een functie die daartegenover staat en tot de laatste categorie behooren wij. Wij hopen dat ons vóór de stemming duidelijk zal meegedeeld worden welke conclusies uit de uitslag zullen worden getrokken. Wij willen trachten u een inzicht te geven wat alzoo de ge volgen kunnen zijn van het benoemen van hoofden van dienst. Wij kunnen daarin onmogelijk volledig zijn, omdat de reden waarom de geest aan een kantoor goed of slecht is, meestal te vinden is in verschillende, op zichzelf misschien onbeteekenende voorvallen. Tusschen oude en nieuwe toestand bestaat overeenkomst in menig voorschrift. Zoo staan de teekenaars bijv. direct onder de bevelen van het hoofd van Dienst, zooals vroeger onder den I.V., doch zoover wij weten is de werkelijkheid overal zoo, dat de I.V. den teekenaar geheel onder de leiding en bevelen van den land meter plaatst. Onder het instituut H. v. D. is dat laatste tot heden niet het geval, een toestand waaruit onaangenaamheden kunnen voort vloeien, o.a. de teekenaar gaat met verlof zonder dat de land meter daar iets van weet; de kennisgeving wordt overgelaten aan de beleefdheid van den teekenaar. Ook komt 't voor dat door den landmeter gegeven opdrachten worden geannuleerd door het H. v. D. zonder medeweten van den landmeter. Vele andere on aangenaamheden zijn mogelijk binnen het kader der voorschriften, dus zonder dat de landmeter zich ergens anders op kan beroepen, dan op de voorkomendheid van het Hoofd van dienst. Hier zitten we meteen in de meest brandende kwestie, n 1. dat het hoofd van dienst storend kan ingrijpen in de dagelijksche gang van zaken. Men zal ons kunnen tegenwerpen dat dit ook onder het I.V. systeem mogelijk is en ten zeerste afhankelijk is van persoonlijke eigenschappen. De praktijk leerde ons, dat I.V.'s zich niet schuldig maken aan bovengenoemde fout. De functie hoofd van dienst zal echter, mede door de prestige kwestie, het machtsbewustzijn zoo ontwikkelen, 4i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 41