44 berust bij het h. v. d.; hij vormt de schakel tusschen landmeter en bewaarder; hij draagt P. W. op; hij verleent verlofhij houdt de staten van personeele beschrijving bij en rapporteert over de landmeters Velen zien dan in de voorgeschreven summiere naziening der. metingstukken een stap op de weg der emancipatie van den landmeter, naast de clausule over de verantwoordelijkheid. Het eerste is een eenvoudige efficiente hervorming in het be lang van het publiek, het tweede bestond in feite allang en schrijver dezes heeft nimmer gevoeld, dat door deze bepaling zijn gevoel van verantwoordelijkheid van het door hem afgeleverde werk geprikkeld werdMen make de zaken toch niet mooier dan ze zijn! De praktische uitvoering der voorschriften is dan ook geheel overeenkomstig de inhoud ervan. Gebleken is, dat persoonlijke interpretatie heel wat afdoet aan het meer of minder drukkende ervan, wat tevens een fout aanwijst in deze voorschriften. Naar binnen werken ze dan ook funest en botsingen zijn dan ook niet uitgebleven. Naar buiten blijkt de positie van den landmeter wel degelijk geschokt te zijn. Zoowel het publiek als ook de ambtenaren van andere dienstvakken, beschouwen het bureau-hoofd als chef van de andere landmeters en handelen dienovereenkomstig. Uit bovenstaande mogen we de conclusie trekken, dat de proef- bepalingen de positie van den landmeter omlaag drukken. Bezien wij daarnaast de economische kant van de nieuwe organisatie, de kant, die bij de organisatoren wellicht het zwaarst zal wegen. Een eenvoudige berekening doet onmiddellijk inzien, dat het nieuwe systeem zeker niet goedkooper werkt dan het oude. De praktijk leert, dat met name in Maastricht de kantoren Roer mond en Eindhoven kunnen hier even buiten beschouwing blijven, omdat daar bijzondere invloeden werken, die de proef niet «rein» houden de hoofden van de bureaux te veel administratieve en «leidende» arbeid moeten of meenen te moeten verrichten, die hen als produktieve kracht voor een goed deel uitschakelt. Dit wordt door de hoofden blijkbaar ook gevoeld; in het ver- slag, dat het Bestuur van K. en L. uitbracht na vergaderd te hebben met de hoofden der bureaux en met de «toegevoegde»

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1932 | | pagina 44